Čínske mestečko Jü-lin by nebolo ničím výnimočné a pri podstatne väčšom Kuang-tungu by nepútalo žiadnu pozornosť, ak by sa tam každoročne nekonal Festival pojedania psov. Áno, psov, ktorých vám tu pripravia na rôzne spôsoby. To, že sa v Číne bežne konzumujú psy, už azda nikoho neprekvapí. Všeobecne známy fakt ale razom naberá na obrátkach, keď sa dozvieme, že Číňania organizujú aj rôzne festivaly, ktoré sa zameriavajú práve na pojedanie psov. Na verejnom priestranstve tak môžete bez väčších problémov naraziť na milovníkov psej polievky alebo psích nugetiek. Festival pojedania psov pritom píše svoju dlhú históriu, podobné stretnutie sa v Číne organizuje údajne už 500 rokov. Inak tomu nebolo ani tentokrát, a to i napriek tomu, že sa pod petíciu za zrušenie akcie podpísalo viac ako 11 miliónov ľudí.

Hoci vedenie mesta Jü-lin zrušilo nad festivalom svoj patriarchát, vlne kritiky sa nevyhlo. Aj tentokrát totiž na akciu prišlo približne 150 tisíc návštevníkov, ktorí chceli svoje obľúbené jedlo – psa. Mimochodom, na festivale nájdete približne 100 stánkov so psími dobrotami, pričom každý z nich sa vyznačuje inými pokrmami, respektíve receptúrou. Zarážajúce je, že každý z týchto stánkov stihne za jeden deň pripraviť 30 až 100 psov, čo znamená, že za 24 hodín sa ich skonzumuje približne 10 000.

Kvôli akcii dokonca obchodníci začali šľachtiť psie plemená, a to tak, aby vyrastali bez srsti a ich príprava tak bola ešte jednoduchšia. Keďže ale nejde o najlacnejší proces, našlo sa aj iné riešenie – a tým je kradnutie psov nešťastným majiteľom. Nie je tak ničím výnimočným, keď sa v malej klietke pri stánku nachádza hneď 10 psov, ktoré ešte majú na krku obojky. Xiāng ròu („Voňavé mäso“), ako pripraveným psom hovoria, pritom v stánkoch nájdete v najrôznejších podobách.

Najtypickejšie jedlo pripravené zo psa je „svadobné menu“ pozostávajúce z duseného psa s restovanou zeleninou, psieho vývaru so psími knedličkami, respektíve opekanej časti psieho tela. Ničím netradičným nie je grilovaný pes s citrónovou trávou, juhokórejska polievka Bosintang, Jeonogol (dusené psie mäso s cibuľou), Anjing Panggang („Octový pes“ pomaly grilovaný nad dreveným uhlím), ale ani Rua man, teda pes v krevetovej omáčke. Za každý pokrm zaplatíte rovnakú sumu, v prepočte sú to asi 4 eurá za 1 kilogram mäsa.

Zdroj: Newrepublic.com | Foto: YouTube.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Lukáš
Normálny slovenský chalan, ktorý sa snaží užívať si každú sekundu svojho života. Medzi jeho záľuby patrí napríklad šport ale aj kultúra. Nebojí sa spraviť si srandu z čohokoľvek, ani sám zo seba.