Ak rozmýšľate, či to nebude príliš nebezpečné, či bude posteľ dosť mäkká alebo či tie peniaze stoja za to, rovno vám hovoríme – zabudnite na légiu. Osobné veci, pohodlie a istotu vám vezmú pri vstupnej bráne. To, čo vám dajú, je možnosť byť svojou najlepšou verziou.

Prvé jednotky FCL vznikli v roku 1831 a časom si táto légia získala právom povesť najlojálnejšej a najlepšie vycvičenej armády sveta. Mnohí snívajú o tom, že sa do légie aspoň dostanú a mnohí snívajú o tom, že to prežijú, budú prijatí natrvalo a raz budú na zaslúženom dôchodku. Nech už sa tam chcete dostať z akýchkoľvek dôvodov, zabudnite na maminu sukňu a pripravte sa na najtvrdšiu skúšku života…

Podmienky

Na to, aby ste sa dostali légie, musíte pochopiteľne spĺňať základné podmienky vo viacerých oblastiach. Vyžaduje sa vek v rozmedzí 18 – 40 rokov a vynikajúci zdravotný stav. Akékoľvek fyzické problémy vám znižujú šancu na vstup. Vady kĺbov, chrbtice a závažné ochorenia vás pošlú domov už od brány. Komplikáciou sú taktiež alergie a tolerujú sa len menšie očné vady. Do výcviku sa nedostanete ani vtedy, ak máte výraznejšiu nadváhu (prípustný BMI sa pohybuje medzi 20 a 30 kg/m²). Pripravte sa na prehliadky a zdravotné testy na úplne všetko (tzv. SIGYCOP profil). Ak máte tetovanie, nikomu to prekážať nebude, zakázané sú však nacistické a rasistické motívy. Časy, keď sa do légie mohli prihlasovať aj trestaní, sú už preč, pokiaľ ste teda bývalý vrah alebo dealer, máte opäť problém. Tak isto na vás čakajú logické a osobnostné psychologické testy, fyzické testy – pozostávajúce  z Luc Leger vytrvalostného člnkového behu, 3 úplných zhybov na hrazde a 3 kolá osobných motivačných pohovorov (s neoficiálnym názvom „GESTAPO“).

vojaci6

Ako prebieha výcvik

Po úspešnom absolvovaní pohovorov strávite nejakú dobu v náborovom stredisku vo Francúzsku (napr. Aubagne, Paríž, Štrasburg, Nice, Bordeaux), kde nabiehate na prísny časový a pracovný režim. Prísť môžete, kedy sa vám zachce (stredisko funguje 24/7), odporúča sa však pondelok, pretože máte najväčšiu šancu dostať sa rýchlo do prijímacieho strediska v Aubagne. Vstávate v skorých ranných hodinách, pracujete (väčšinou ide o upratovanie a údržbu) a večierka je približne o 22.00 hod. V Aubagne opäť absolvujete rôzne lekárske prehliadky, všetky vyššie zmienené testy, pridelia vám oblečenie, hygienické potreby, novú identitu a začnú vás oslovovať novým menom. V tomto stredisku strávite 2 platené týždne, opäť s prísnym časovým harmonogramom (budíček je o 4.00 hod.) a prácou rozdelenou na tri denné cykly. Už sa vám zdá, že je to drsné? Nie je. Tá pravá zábava ešte ani nezačala. A celý čas vás môžu kedykoľvek poslať do civilu za porušenie disciplíny.

Ak ste úspešne absolvovali úvod, nepodpísali predčasný odchod, ani ste neboli vyhodený, gratulujeme, patríte medzi pätnástich zo sto. Stali ste sa legionárom a podpisujete 5-ročnú zmluvu. Od tejto chvíle už nemôžete legálne odísť. Iba dezertovať. Ak vás v Aubagne šetrili, tak v ďalšom tábore si to bohato vynahradíte. Vaša najbližšia 4-mesačná zastávka je preslávené výcvikové stredisko v Castelnaudary. Pozostáva z mesiaca na „farme“, kde si naozaj užijete od behania s plnou polnou po budenie uprostred noci kvôli spievaniu francúzskych piesní a pre tých, ktorí nedezertovali, aj z ďalších troch mesiacov priamo v „Kasteli“. Výcvik je zakončený skúškou zloženou napríklad z 10 km behu na čas, 120 km presunu v ťažkom teréne počas piatich dní, ale aj z francúzskeho jazyka. Počas výcviku bývate v miestnostiach spolu s ďalšími 20 chlapmi a nech už sú to akékoľvek povahy, musíte sa s nimi naučiť spolupracovať a stať sa jedným tímom. Zabudnite na nejaké fyzické roztržky. Za to máte okamžitú definitívu bez možnosti ďalšieho návratu. Ak ste uspeli aj v Kasteli, budete pridelený do konkrétnej jednotky spravidla na 2 roky. V prípade, že ste v skúškach skončili na vynikajúcej priečke, môžete si vybrať, ktorý regiment je vám najbližší. A po všetkom, čo ste si preskákali, sa až tu začína nekompromisná realita a idete na ostro…

vojaci7

Legionári, ktorí si vyskúšali na vlastnej koži, o čom je toto povolanie, sa zhodnú na tom, že to bolo fakt drsné a veľakrát museli siahať na dno svojich síl a prekvapovať samých seba, koľko toho v nich je. Spomína aj Karol H.: “Až príchodom do regimentu vám začína Légia. V Kasteli aj v Aubagne na vás pozerajú ako na EV a nad pár vecami prižmúria oči. V regimente začínate od nuly a nikto vám už nič neodpustí. Ste najväčšie hovno a nesmiete robiť chyby. Pokiaľ prekonáte so cťou aj toto obdobie a po dvoch rokoch sa dopracujete na caporala, môžete si konečne trošku vydýchnuť a začať plánovať svoju budúcnosť v Légií“. Michal dodáva: „Nerozmýšľajte príliš, neanalyzujte a nefilozofujte. Ak vás to tam ťahá a máte na to predpoklady, kúpte si jednosmerný lístok do Francúzska a choďte. Aspoň si môžete povedať, že ste skúsili a nesnívali len doma pred telkou“.

Čech Stan Gazdik (zo známeho 2REP výsadkového pluku) je už bývalý a pre mnohých vzorový legionár a teraz odovzdáva svoje bohaté skúsenosti mladším generáciám.

Stan Gazdik v rozhovore o všetkom dôležitom, čo by ste mali o légií vedieť:

Najnovší dokument o FCL v akcií:

Zaujímavé fakty:

  • Francúzska légia má v súčasnosti približne 8 000 vojakov 134 národností
  • Základný plat legionára je 1300 Eur
  • Domáci tvoria štvrtinu légie
  • Slováci potrebujú na legálnu prácu v cudzineckej légií súhlas od prezidenta, a tak je väčšina z nich legionárom ilegálne
  • Vo výzbroji čakajte PA MAC50, PAMAS G1, FAMAS, FÉLIN, AA NF1, FN MINIMI, FR F2, M2 BROWNING, Mo 81 LLR F1, AT4 a iné
  • Vozidlá légie: PVP, VBL, VAB, VBCI, ERC-90 Sagaie, AMX 10RC
  • Niektorí vojaci môžu zahynúť už počas výcviku a nie sú ojedinelé ani samovraždy
  • Ročne sa prihlási do FCL približne 10 000 uchádzačov

Francúzska cudzinecká légia nie je pre deti ani pre tých, ktorí sa vidia, ako pri bare ohurujú slečny brutálnymi legendami z prijímača. Aj tak sa tam zvyčajne neudržia dlhšie ako mesiac. Keď zmiznú aj posledné ružové predstavy a falošné motivácie (a že sa to stane rýchlo), ostane vám len holá chuť dokázať to a nevzdať sa čo najdlhšie.

Zdroj: en.legion-recrute.com, specnaz.cz, foreignlegion.info
Foto: en.legion-recrute.com