Predstavte si, že by ste mohli žiť kdekoľvek na svete, no stále vo vašom, jednom a tom istom príbytku, ktorý by ste si so sebou jednoducho premiestnili. Takýto nápad skrsol v hlavách tímu z architektonického štúdia Nice Architects, ktorý domčeky nazval Ecocapsules. Tie aktuálne obiehajú zahraničné médiá a tak by mohla hanba, keby sme ich nepredstavili i vám. Patria totiž našim talentovaným Slovákom.Len nedávno sme vám predstavili projekt Gregory, patriaci Banskobystričanom, ktorý apeloval na výstavbu nízkonákladových domčekov v billboardoch pre bezdomovcov. Tento unikátny nápad okamžite zaregistrovali i zahraničné médiá, ktoré sa oň začali zaujímať. Tentokrát má na podobný, ak nie na väčší, úspech našliapnutý tím z bratislavského štúdia Nice Architects. Dizajnéri sa postarali o návrh šikovných nízkoenergetických príbytkov, ktoré by mali byť poháňané veternou a solárnou energiou. Nechýbajú v nich teda solárne panely a zaťahovacia veterná trubica, ktoré zabezpečujú dostatočné množstvo elektrickej energie. Ecocapsuly dokonca zachytávajú i dažďovú vodu.

Interiér tohto „vajíčka“ vo veľkosti  2,5 až 4,5 metra je vybavený posteľou, úložnými priestormi, kuchynkou s tečúcou vodou, stolom, splachovacím záchodom, ale aj horúcou vodou. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že ide o bývanie v mini priestore, no v jednom domčeku v pohode prežijú dve dospelé osoby, ktoré si ho môžu preniesť na akékoľvek miesto na svete.

Autori projektu na svojich stránkach uvádzajú, že Ecocapsuly môžu slúžiť napríklad ako nezávislé výskumné stanice, núdzové bývanie pre vysokohorských turistov či ubytovacia jednotka pre humanitárne misie.

Tento exemplár budete môcť vidieť i naživo na viedenskom festivale Pioneers. Širšia verejnosť sa s ním bude môcť zoznámiť v priebehu roka.

dom 3 dom 4 dom 5 dom 7 dom 8 dom 10 dom 1 dom 7 dom 8 dom 9

Zdroj: ecocapsule.sk