Vo veku 82 rokov zomrel dnes v noci svetoznámy kanadský básnik, spevák a skladateľ Leonard Cohen. Na jeho fanúšikovskej facebookovej stránke to uviedlo vydavateľstvo Sony Music Canada: „S hlbokým smútkom oznamujeme, že legendárny básnik, skladateľ a umelec Leonard Cohen zomrel. Stratili sme jedného z najviac cenených a plodných hudobných vizionárov,“ píšu v príspevku na sociálnej sieti.

Cohen bol jedným z najvýznamnejších a najvplyvnejších autorov piesní v angličtine v 20. storočí. Svojou hudobnou kariérou do veľkej miery zatienil svoju predchádzajúcu kariéru básnika a spisovateľa, no napriek tomu aj po prerazení v hudobnom priemysle sporadicky vydáva svoju poéziu. Leonard Cohen sa narodil v Montreale (Quebec) v roku 1934 v židovskej rodine s poľskými predkami. Ako teenager sa naučil hrať na gitare.

Leonard Cohen

4 hudobné kompilácie, 18 albumov a desiatky hitov

V roku 1967 sa Cohen presťahoval do USA s úmyslom preraziť ako folkový spevák a autor. Cohen bol po koncertoch na niekoľkých folkových festivaloch objavený skautom Johnom Hammondom z vydavateľstva Columbia (ktorý objavil aj neskoršie hviezdy ako Aretha Franklin, Bob Dylan a Bruce Springsteen) a dostal možnosť natočiť svoj prvý album – Songs of Leonard Cohen. V roku 1984 mu vyšiel ôsmy album Various Positions so slávnou piesňou Hallelujah, ale Columbia ho odmietla vydať v Spojených štátoch, kde za posledné roky Cohenova popularita opadla – Cohen bol počas svojej kariéry vo všeobecnosti populárnejší v Kanade a Európe.

1884

Na sklonku života trpel zdravotnými problémami

Aj keď správa o jeho smrti fanúšikov zaskočila, zo slov syna Adama Cohena, ktoré povedal pre časopis Rolling Stone začiatkom novembra, bolo cítiť, že rodina sa už pripravuje aj na takúto možnosť: „Práve teraz, na konci jeho kariéry a možno aj na konci jeho života, je na vrchole svojej moci,“ povedal okrem iného syn Adam.

Príčina Cohenovej smrti známa nie je. Za jeho plodný život však môžu fanúšikovia dobrej hudby a jeho samotného povedať len jediné: „Hallelujah“

Zdroj: rollingstone.com |  Foto: commons.wikimedia.org