Kuba prišla o svojho exprezidenta, Fidel Castro zomrel vo veku 90 rokov. Pre agentúru AFP to povedal jeho mladší brat Raúl, ktorý Fidela pred desiatimi rokmi vystriedal na čele krajiny.Castro zomrel v piatok o 22:29 miestneho času. So zdravotnými problémami bojoval dlho, a tak ešte v roku 2006 odovzdal vládne právomoci bratovi Raúlovi. Pôvodne malo ísť o dočasné riešenie, o dva roky neskôr však Raúl získal vedúce funkcie natrvalo.

Fidel Castro sa narodil 13. augusta 1926 v provincii Holguín na východnej časti Kuby ako nemanželský syn na statku bohatého farmára, emigranta zo Španielska. Vyštudoval právo na univerzite v Havane a už počas štúdia sa zapojil do politiky – vstúpil do sociálne orientovanej Ortodoxnej strany a viedol protesty študentov. Ako prezident Kube vládol takmer polstoročie. Jedni ho považujú za totalitného vládcu, pre iných je hrdinom, ktorý sa postaral o dôstojnosť a nezávislosť Kuby. „Líder máximo“ – najvyšší vodca – bol pre mnohých Kubáncov autoritou a pre zahraničných priaznivcov ikonou revolúcie, počas ktorej v roku 1959 zvrhol na Kube diktátora generála Fulgencia Batistu. Castro mal rešpekt najmä v rozvojovom svete, kde vysoko hodnotili, že zviedol neplatené školstvo a bezplatnú zdravotnú starostlivosť, odstránil negramotnosť. Už menej sa však hovorí o tom, že ekonomiku dostal do kolapsu, znárodnil majetok zahraničných aj domácich podnikateľov, zrušil politické strany a Batistových prívržencov odsúdil na dlhoročné väzenia alebo trest smrti. V zahraničnej politike podporoval partizánske hnutia v Latinskej Amerike a Afrike, a na odstrašenie USA nechal Sovietom rozmiestniť na Kube rakety.

Ešte na jar 2006 sa zdalo, že Fidel Castro bude vládnuť nekonečne, mal plno plánov, o ktorých hovoril vo svojich povestných dlhých prejavoch. Potom však pre operáciu tráviaceho traktu po prvý raz po 47 rokoch odovzdal právomoci bratovi. Hoci sa už na verejnosti objavoval len málokedy, v tlači sa ešte stále často vyjadroval k rôznym témam.  Castrovo telo by malo byť ešte dnes spopolnené.

castro2

castro3

castro4Foto: kremlin.ru, wikipedia.org