Od tragickej smrti bývalého slovenského reprezentanta Pavla Demitru uplynulo už vyše sedem rokov. Demitra je dodnes považovaný za jedného z najlepších hráčov našej hokejovej histórie a nedávno vyšiel na YouTube krátky dokument, ktorý mapuje jeho úspešnú reprezentačnú kariéru! 

Správa o páde lietadla Jak-42, ktoré sa 7. septembra 2011 krátko po štarte zrútilo neďaleko ruského mesta Jaroslavľ, šokovala celý svet. Na palube sa totiž nachádzal hokejový tím pôsobiaci v KHL, Lokomotiv Jaroslavľ. Nehodu zo 45 pasažierov prežil iba jediný a to palubný inžinier Alexander B. Sizov. Medzi obeťami bola aj legenda slovenského hokeja, vtedy 36-ročný Pavol Demitra.

Demitra bol dlhé roky synonymom príkladného reprezentanta, ktorý si slovenský dres obliekol mnohokrát aj napriek zraneniam, či rodinným problémom. Málokto zabudne na to, ako v roku 2003 prišiel reprezentovať na Majstrovstvá sveta aj so zlomeným palcom, ktorý bol spomienkou na tvrdé boje v play-off NHL. Aj s týmto zranením dokázal v rozhodujúcom súboji o bronzové medaily proti Čechom spečatiť naše víťazstvo 4:2.

Pavol Demitra – MS 2003

V roku 2005 bola jeho manželka v rizikovom štádiu tehotenstva, kvôli čomu Demitra najprv reprezentovať nechcel, no po vzájomnej dohode sa predsa len pripojil k mužstvu. Aj to jednoznačne dokazuje, koľko toho bol ochotný obetovať pre Slovensko a svoju hokejovú vášeň. Na ľade bojoval vždy naplno a nikdy sa nevzdával. Všetci praví fanúšikovia majú v živej pamäti najmä jeho skvelé výkony na olympiádach v rokoch 2006 a 2010, kde patril k najlepším hráčom turnaja spoločne s Mariánom Hossom a Mariánom Gáboríkom.

Hossa – Demitra – Gáborík (zostrih)

Slovensko reprezentoval celkovo 6-krát na Majstrovstvách sveta, z ktorých si odniesol jednu bronzovú medailu (2003). Blízko k ďalšiemu bronzu bol aj o rok neskôr v Prahe, no žiaľ vtedy Slováci obsadili “len” 4. priečku. Okrem toho reprezentoval aj na dvoch Svetových pohároch (1996, 2004) a troch olympijských hrách (2002, 2006, 2010). Na ZOH 2010 sa stal najproduktívnejším hráčom turnaja (3 góly a 7 asistencií) a veľkou mierou sa zaslúžil o náš najväčší úspech pod piatimi kruhmi, ktorým je síce nepopulárne, no aj tak skvelé 4. miesto.

S reprezentáciou sa definitívne rozlúčil na domácich Majstrovstvách sveta v Bratislave v roku 2011. Ako kapitánovi sa mu nepodarilo potiahnuť Slovensko do play-off, no fanúšikovia ho po záverečnom víťaznom stretnutí s Dánskom vytlieskali v stoji za všetky krásne momenty, ktoré im počas svojej kariéry priniesol. Nikto vtedy netušil, že to okrem Demitrovho posledného zápasu v reprezentácii, bude aj jeho posledný súťažný zápas v živote. Prierez jeho reprezentačnou kariérou si už môžete vychutnať v nasledujúcom dokumente od Branislava Kysuckého. Paľko, ĎAKUJEME!

Pavol Demitra dokument

Foto|Video: Twitter, YouTube