Novým trénerom slovenskej hokejovej reprezentácie sa v utorok oficiálne stal Zdeno Cíger, ktorý bol zvolený Výkonným výborom Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) na svojom zasadnutí v Starej Lesnej. Do funkcie generálneho manažéra národného tímu bol zároveň menovaný Róbert Švehla.“Ako už bolo dlhodobo avizované, tak výkonný výbor rozhodol a schválil za generálneho manažéra slovenskej reprezentácie Róberta Švehlu a ten dal následne na schválenie výkonnému výberu meno nového trénera SR, ktorým je Zdeno Cíger,” povedal po zasadnutí prezident SZĽH Igor Nemeček.

Šéf slovenského hokeja oznámil jednomysľné rozhodnutie menovať za nového generálneho manažéra Róberta Švehlu. Ten nahradí vo funkcii Otta Sýkoru, ktorý v uplynulých štyroch rokoch okrem tohto postu zastával aj miesto generálneho sekretára SZĽH. To v súčasnosti patrí Róbertovi Pukalovičovi. “Všetci tí, ktorí sa v hokejovom hnutí pohybujú, vedia o Róbertovi Švehlovi svoje. Je to bývalý dlhoročný hráč NHL, rovnako odohral veľa v slovenskej i v československej lige. Myslím si, že je to človek, ktorý bude zastávať svoju funkciu v ďalšom období s maximálnou zodpovednosťou. V predchádzajúcom období pracoval ako generálny manažér dvadsiatky, doniesol bronz z Kanady a verím tomu, že sa mu so Zdenom podarí dať dokopy naozaj dobrý tím, ktorý bude v budúcom období kvalitne reprezentovať Slovenskú republiku.”

Švehla prijal novú výzvu s úsmevom. “Som veľmi rád, že takáto ponuka prišla a tá sa neodmieta. Uvidíme ako to všetko dopadne. Vieme, aká je situácia v slovenskom hokeji, ale myslím si, že so Zdenom vytvoríme dobrú partiu a budeme ťahať za jeden koniec. Práve preto som ho navrhol za hlavného trénera, aby to bol Slovák, ktorý v hokeji niečo dokázal. Zdeno mi vyšiel ako najlepšia voľba.”

Reprezentáciu tak bude po piatich rokoch opäť trénovať Slovák. Od roku 2010 až doteraz ho viedli legionári – Kanaďan Glen Hanlon a Čech Vladimír Vůjtek. Cígerove meno sa už od minulého piatka spájalo s uvoľneným postom šéfa reprezentačnej striedačky. Bývalý výborný hokejista a tréner Slovana Bratislava sa vtedy vyjadril, že je pripravený prijať ponuku od SZĽH za účelom pozdvihnutia slovenského hokeja. Ako podporovateľ Richarda Lintnera v júnovej voľbe prezidenta SZĽH sa dovtedy držal bokom a prvú predbežnú ponuku na tento post odmietol. Po viac ako štvorročnej prestávke a práci s mládežou vo svojej akadémii sa napokon rozhodol vrátiť do “veľkého” hokeja.

Na reprezentačnej striedačke nahradí Vladimíra Vůjteka, ktorý na trénerskú stoličku zasadol v auguste 2011. Po májových MS 2015 sa so slovenskou reprezentáciou definitívne rozlúčil a o mesiac neskôr prijal ponuku na trénera českého národného tímu.

Štyridsaťpäťročný Cíger má za sebou veľmi úspešnú hráčsku kariéru. Začal ju v Dukle Trenčín, no už v roku 1988 sa ocitol na drafte do NHL, keď si ho v treťom kole z 54. miesta vybral klub New Jersey Devils. Za “diablov” hral v rokoch 1990 – 1993, následujúce tri a pol sezóny strávil v Edmontone. Na Slovensko sa vrátil v roku 1996 a ďalších päť ročníkov odohral v Slovane Bratislava. V sezóne 2001/2002 sa vrátil na profiligový ľad, necelých tridsať duelov odohral ako za NY Rangers, tak aj v drese Tampy Bay, no pre pretrvávajúce bolesti chrbta ukončil kariéru. Až do roku 2006 ho vedenie Slovana Bratislava ešte trikrát úspešne presvedčilo pre návrat do profesionálneho hokeja, následne viedol “belasých” ako tréner do 26. októbra 2009. Ku kormidlu sa ešte raz vrátil na prelome sezóny 2010/2011. V zbierke má štyri tituly majstra Slovenska so Slovanom ako hráč (1998, 2000, 2003, 2004) a ďalšie dva v pozícii hlavného kouča (2006, 2007).

ciger

Množstvo úspechov dosiahol aj na medzinárodnej scéne. Na MS 1989 aj 1990 získal s československou reprezentáciou bronzové medaily, tretí takýto kov pridal do zbierky už ako člen slovenského národného tímu na fínskom šampionáte 2003, kde pre zranenie odohral len jeden zápas. Zúčastnil sa aj na Svetovom pohári 1996 a ZOH v Nagane 1998. Je členom Siene slávy slovenského hokeja aj Slovan Bratislava.

Nového kormidelníka spoločne s generálnym manažérom Róbertom Švehlom bude čakať náročná úloha. Hladinu slovenského hokeja v uplynulých mesiacoch rozbúrila voľba prezidenta SZĽH, s ktorej priebehom nesúhlasili súčasní a niektorí bývalí slovenskí reprezentanti. Dvadsaťsedem ich podpísalo petíciu, ktorou vyzvali na bojkot proti reprezentačným akciám. Výsledkom tohto protestu bolo zrušenie slávnostného galavečera Hokejista roka, ktorým sa za rok 2015 stal už trojnásobný držiteľ Stanleyho pohára so Chicagom Marián Hossa. SZĽH pôvodne chcel, aby funkciu generálneho manažéra zastal Miroslav Šatan, no ten vzhľadom na nelichotivú súčasnú situáciu túto ponuku odmietol.

Švehla doposiaľ pôsobil ako generálny manažér reprezentácie do dvadsať rokov, ktorá vybojovala na uplynulých MS tejto vekovej kategórie v Kanade bronzové medaily. V minulosti však vedúce posty už zastával, a to ako šéf mládeže či generálny manažér extraligového klubu Dukla Trenčín. Pri slovenskej reprezentácii bol v rokoch 2004 -2006 asistentom trénera Františka Hossu. Profesionálnu hráčsku kariéru ukončil po “bronzovom” šampionáte v roku 2003 vo Fínsku. Predtým patril medzi elitných zadákov NHL. V ročníku 2002/2003 obliekal dres Toronta, osem sezón predtým viedol obranu Floridy. Do svetového hokeja sa dostal z Dukly Trenčín cez švédsky klub Malmö IF. Československo reprezentoval na MS 1992, kde ho vyhlásili za najlepšieho obrancu turnaja a v tom istom roku aj na ZOH v Albertville. Slovenský dres si obliekol na olympijskom turnaji v Lillehammeri aj v Nagane, na Svetovom pohári 1996 a na MS 1998 a 2003.

Prehľad trénerov slovenskej reprezentácie:

1993 – 1996 Július Šupler
1996 – 1997 Jozef Golonka
1997 – 1999 Ján Šterbák
1999 – 2002 Ján Filc
2002 – 2006 František Hossa
2006 – 2008 Július Šupler
2008 – 2010 Ján Filc
2010 – 2011 Glen Hanlon
2011 – 2015 Vladimír Vůjtek
2015 – Zdeno Cíger

Čo na voľbu povedali hokejové osobnosti?

Július Šupler (bývalí reprezentačný tréner): Voľba Zdena Cígera za trénera reprezentácie je podľa mňa dobrý krok, ktorý pomôže upokojiť  rozbúrené slovenské hokejové more. Toto teraz potrebujeme. Naša trénerská hokejová škola má svoju kvalitu, čo Zdeno môže v budúcnosti potvrdiť. Verím, že sa mu to podarí, lebo ho veľmi dobre poznám. Držím mu palce, aby si vybral dobrých pomocníkov, ktorým dokáže rozdeliť prácu pri mužstve. Tvorba realizačného tímu je tiež dôležitá časť jeho roboty.“

Ján Faith (dlhoročný tréner): Podľa mňa je dobré, že bývali hráč a reprezentant, ktorý má za sebou mnoho úspechov, dostal šancu pracovať s národným tímom. Myslím si, že Zdeno Cíger je dobrou voľbou. Nebude to mať však ľahké.

Dárius Rusnák (kapitán na MS v Prahe 1985): “Som rád, že trénerom bude znova Slovák. Zdeno patrí k ľuďom, ktorý si takýto post zaslúžia. Je za ním veľký kus práce, ktorá priniesla dobré výsledky.”

Zdroj: szlh.sk, hokejportal.sk

Foto: flickr, wikipedia