Čas od času sa na internete dočítate o zabudnutých a znovu objavených autách, ktoré sa po dobu mnohých dekád ukrývali zamknuté v nejakej stodole.  Americký lovci pokladov tieto nálezy nazývajú „barn find“, čo asi najlepšie vystihuje, akým spôsobom a kde bývajú tieto vozidlá uskladnené.Takéto niečo sa stáva najmä vtedy, keď sa dlžník pokúsi ukryť svoj majetok pred veriteľmi. Ak o svojej skrýši nikomu nepovie, je možné, že po jeho smrti sa nájde šťastlivec, ktorý tieto poklady objaví. Podobný klenot sa podarilo nájsť aj u nás doma na Slovensku. Nejedná sa síce o žiaden vzácny Ford zo začiatku storočia, ale autíčko je to aj tak parádne.

Český magazín autoforum.cz nám nedávno priniesol recenziu na prakticky novú Škodu 105 L, ktorá sa nedávno objavila na predaj v Nemecku. Tento článok sa dostal aj k Slovákovi z Banskej Bystrice menom Adrián. Adrián tvrdil, že doma v garáži má podobnú Škodovku a do redakcie dokonca zaslal aj fotky svojho tátoša. Ale aké to boli fotky!

skoda

O tomto aute sa nedá povedať, že by bolo zánovné či udržiavané v dobrom stave. Toto auto je v stave, v akom v roku 1985 vyšlo z výrobnej linky AZNP vtedajšej Škody Auto. Jedná sa o Škodu  105 S v úplne najzákladnejšej výbave. V rámci interiéru teda nenájdete bezpečnostné pásy, opierky hlavy, dokonca ani madlá na dverách. Napriek tomu sa však jedná o vozidlo v absolútne dokonalom stave. Podľa tachometra má najazdených iba 792 kilometrov!

A ako k tomuto autu Adrián vôbec prišiel? Vo svojom liste popisuje celý príbeh takto. Pôvodný majiteľ  Škodovku zakúpil na jar roku 1985 a po najazdení pár kilometrov nevedno prečo auto zamkol v garáži, v Banskej Bystrici.  Čo ho k tomu viedlo, nevieme, snáď si auto šetril na neskoršie časy, ktorých sa už nedožil. Tak či onak z garáže už Škodovkou nikdy nikto nevyšiel, preto tam ostala ležať celých 30 rokov. Keď Adrián sto-päťku v garáži objavil, bola pochopiteľne ukrytá pod vrstvou prachu. Na aký klenot narazil, prišiel až potom, ako garáž upratal a vytlačil auto na slnečné svetlo. Škodovka skutočne vyzerala, ako by práve zišla z výrobnej linky a pri pohľade do interiéru a kufra mal pocit, ako by sa na 30 rokov zastavil čas.

skoda aaa

Auto potom putovalo rovno do Adriánovej garáže, kde mu vymenil olej a všetky palivové náplne, vyčistil sviečky, karburátor a odvzdušnil brzdy a spojku. Akumulátor to chcelo nový, no po tom, čo otočil kľúčikom v štartéri, autíčko naskočilo hneď na druhý pokus. Aj po 30 rokoch vraj Škodovka jazdí ako nová, čomu sa vzhľadom k fotkám dá celkom ľahko uveriť. Vo svojom liste Adrián dodáva, že podobný kúsok by ste našli iba ak v múzeu a nám neostáva nič iné, ako s ním súhlasiť. Ku krásnemu nálezu samozrejme gratulujeme a prajeme veľa šťastne najazdených kilometrov :).

skodac skoda aa skodaf

Zdroj: autoforum.cz

Foto: autoforum.cz