Kultová snímka Sám Doma je počas vianočných sviatkov filmom číslo 1. Veď kto by nepoznal príbeh malého Kevina, ktorý zostane počas Vianoc doma sám a snaží sa ochrániť dom pred dvomi zlodejmi. Ale existujú zaujímavosti o tomto filme, ktoré ste rozhodne nevedeli!Film má svoje miesto v Guinnessovej knihe rekordov. Počas premiér zarobil za jeden víkend peknú sumičku – viac ako 17 miliónov dolárov, a preto drží rekord najúspešnejšej akčnej komédie všetkých čias.

Dom McCallisterov sa stal miestom pre turistov. V roku 2012 bol dom predaný za viac ako 1,5 milióna dolárov.

Dom MacCallisterov

Sám Doma je považovaný za vianočný film Poľska. Každoročne si ho počas Vianoc pozrie viac ako 5 miliónov obyvateľov.

Rola bandita Harryho bola ponúknutá Robertovi DeNirovi, ten ju však odmietol.

Na kasting pre rolu Kevina prišlo viac ako 100 detí, no producenti v tom mali jasno už dávno predtým, pretože rola bola špeciálne napísaná pre Macaulay Culkina. Kastingom si len chceli overiť, či sa nenájde niekto lepší.

Pamätáte si ako zlodej Marv stúpil vo filme na vianočné ozdoby bosými nohami? Tie v skutočnosti neboli zo skla, ale z cukru.

Marv vianočné ozdoby

Ak by nešlo o film, Mokrí banditi Harry a Marv by v reálnom živote boli už mŕtvi. Na zranenia spôsobené nástrahami si posvietil doktor Ryan St. Clair, ktorý diagnostikoval pravdepodobné zranenia z filmu.

Dom na strome bol postavený len kvôli filmu a ihneď po natáčaní bol odstránený.

V prvom filme Sám Doma je záber, kedy do Kevina takmer narazí dodávka, pustený odzadu.

Macaulay Culkin si za filmovú rolu zarobil 100 tisíc dolárov. V Sám Doma: Stratený v New Yorku to už bolo podstatne viac – 4,5 milióna dolárov.

Macauley Culkin

Foto: mode.com, emgn.com