Dôkazom toho, že kúpa ojazdených áut je na Slovensku stále viac než v kurze, sú aj najnovšie výsledky najväčšej predajne jazdených vozidiel v strednej Európe, siete autocentier AAA AUTO, ktorá si minulý rok na svoje konto pripísala 11,5 tisíc predaných áut na našom území.F 07 zari_2012

Spoločnosť oproti minulému roku zaznamenala nárast predaja jazdených áut o viac než 7 %. Podľa slov Karolíny Topolovej, generálnej riaditeľky AAA AUTO, tento zvýšený záujem signalizuje pokračovanie odlivu vodičov o ojazdené autá od malých autobazárov a ich presun k veľkým “kamenným“ predajcom, ktorí poskytujú úplne inú úroveň služieb a garancií.

aaa auto 2

Mužský verzus ženský výber

Čo sa týka obľúbenosti značiek u zákazníkov AAA Auto, stále vedú tradičné škodovky, hlavne Fabia a Octavia. Medzi najpredávanejšie však taktiež patrí aj Ford, Volkswagen či Hyundai a Kia. Ako pre Slovak Man uviedla generálna riaditeľka, zaujímavosťou je, že dopyt po vozidlách sa mení v závislosti od pohlavia zákazníkov. Napríklad u mužov sú populárnejšie silné autá kategórie hatchback a kombi, zatiaľčo  ženy preferujú skôr menšie a praktické kompaktné autá s moderným vzhľadom, u ktorých nerozhoduje výkon či značka. U mužov je najobľúbenejšou farbou šedá, nasledovaná striebornou a čiernou.

Ženy uprednostňujú u menších vozidiel červenú, modrú a striebornú a u väčších vyžadujú nenápadnejšiu šedú a striebornú. Čo sa týka priemernej ceny ojazdeného auta na slovenskom trhu, tá sa medziročne zvýšila na 5 330 €, pričom slovenský muž priemerne na kúpu auta utratí 5 400 € a žena asi o 350 € menej.

aaa auto 1

Pri kúpe auta rozhoduje aj sezónnosť

Na kúpu auta však nevplýva len pohlavie vodičov, ale aj sezónne výkyvy. Niektoré si ľudia kupujú vyslovene v konkrétnych obdobiach roku – napríklad kabriolety s nástupom teplého počasia alebo MPV autá pred obdobím dovoleniek. U iných typov áut sa rozdiely v posledných rokoch stierajú, pretože stále väčšie percento áut má klimatizáciu, ktorá je považovaná za bežnú výbavu, a záujem je teda viac stabilný.

Existujú typy áut, ktoré si držia sezónnosť – napríklad s prvým snehom rastie vždy až o desiatky percent záujem o autá s pohonom 4×4. Avšak nemusia to byť len terénne vozidlá. Ide aj osobné vozidlá typu kombi, sedan a hatchback. „Naši zákazníci síce uprednostňujú vozidlá SUV, ale kategória kombi už dokonca z hľadiska dopytu prekonala pôvodných matadorov s pohonom 4×4, ako boli vozidlá kategórie Off-road. Štatistiky sú veľmi spoľahlivé, vychádzame z predajov takmer 60 000 aut ročne, pričom na Slovensku máme stabilne k dispozícii viac ako 1100 týchto áut, čo je v rámci krajiny najväčší výber u jedného predajcu,“ dodala Karolína Topolová.

aaa auto 3

Pozor na riziká

A na záver nám pani generálna riaditeľka prezradila riziká, ktoré sa spájajú s kúpou ojazdených áut. Podľa nej by ste si v prvom rade mali dávať pozor na podvody so stočenými kilometrami, hlavne u áut z dovozu. Preto je potrebné dôsledne vyžadovať servisné knižky so servisnými záznamami. S tým súvisí tiež výber predajcu. Je dobré kupovať tam, kde ojazdené auto vlastnia a nie sú len sprostredkovateľmi predaja, aby ste mohli v prípade potreby auto úspešne reklamovať. Aj to je dôvod, prečo by vám mal predajca poskytoval garanciu vrátenia peňazí v celom rozsahu.

 Viac informácií sa dozviete z www.aaaauto.sk