Jazdiť bezpečne je pre väčšinu z nás prioritou, napriek tomu sa nehody na cestách stávajú každý deň. V prípade vážnej dopravnej nehody ide často o sekundy a snažíme sa zohnať prvú pomoc čo najrýchlejšie. Ťažko zranení si však zavolať pomoc nedokážu, preto sa zavádza nová služba, ktorá všetky tiesňové hlásenia o zrážke zabezpečí za vás automaticky.



Sami dobre vieme, že o osude posádky po nehode rozhodujú sekundy alebo minúty a poskytnutá prvá pomoc bezprostredne po havárii nám môže zachrániť život. V Nemecku rozbiehajú službu pomoci v núdzi, ktorá v prípade nehody vyšle signál na tiesňové linky. Nepotrebujete žiadny špeciálny telefón do auta, postačí vám drobný konektor do palubnej zásuvky.

Nad systémami, ktoré budú za vás v prípade núdze privolávať pomoc, sa uvažuje už dlhšie, o niekoľko rokov sa pre nové automobily môžu stať dokonca povinnosťou. Isté komplikácie môžu nastať kvôli technickým bariéram, pretože vozidla by museli byť vybavené zariadením, ktoré signál o nehode odošle. Aby spomínaná funkcia bola súčasťou palubných systémov, je potrebný zásah či už do jeho konštrukcie, alebo príslušenstva. Nemecko však prišlo so skvelým nápadom a na inštaláciu je potrebných len pár sekúnd.

zastrcka

Malý konektor, ktorý pohybom dvoch prstov zasuniete do palubnej zásuvky, pripomína svojou veľkosťou aj tvarom adaptér nabíjačky. Pre správne fungovanie tohto núdzového hlásiča nehody potrebujete 12 V zásuvku palubnej siete, odkiaľ je napájaný a k tomu špeciálnu aplikáciu v smartfóne vodiča. Hlásič je vybavený dokonca aj snímačom zrýchlenia, ktorý dokáže haváriu identifikovať. Cez Bluetooth sa v prípade nehody aktivuje pripojený telefón a aplikácia ihneď kontaktuje centrálu tejto služby.

zastrcka

Lokalizácia polohy havarovaného automobilu prebieha automaticky, čo však neznamená prenos vašich informácií z telefónu do centrály. Poskytovatelia tejto služby zaručujú, že žiadne údaje z telefónu sa nikam neodosielajú, iba dáta potrebné na privolanie pomoci. Asociácia poisťovní v Nemecku predstavila túto novinku len pred pár dňami a jej činnosť sa začína už 4. apríla tohto roku.

Zdroj: Autobild.cas.sk Foto: Depositphotos.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Janka K
Človek, ktorý rád na sebe pracuje a je spokojný vtedy, keď sú spokojní jeho najbližší :)