Platy na Slovensku sa podľa štatistík priamo úmerne zvyšujú, s čím samozrejme drvivá väčšina obyvateľstva nesúhlasí. Posledné údaje totiž hovoria o tom, že rozdiel v platových podmienkach medzi našim hlavným mestom a zvyškom Slovenska je už naozaj obrovský! 

Portál Platy.sk analyzoval momentálnu situáciu ohľadom príjmov obyvateľov Slovenska. V súčasnosti je hodnota priemerného platu u nás 1035€, čo znamená, že prvýkrát v histórii sme prekročili 1000 eurovú hranicu. V roku 2018 sme zarábali v priemere o 55€ viac ako rok predtým (percentuálny nárast 5,6%). Ak sa pozrieme na čísla za posledných päť rokov, tak od roku 2013 sa priemerná mzda zvýšila o 208€. Pri podrobnejšom pohľade na jednotlivé kraje, to však už tak ružovo nevyzerá.

V Bratislavskom kraji totiž ľudia zarábajú v priemere 1336€. Na druhom mieste nasleduje kraj Košický, kde je mzda 982€ a o jedno euro za ním sa umiestnil Trnavský kraj. Rozdiel medzi prvým a druhým miestom je teda priepastných 354€. Nad hranicou 900€ sa držia ešte Trenčiansky (955€), Nitriansky (941€) a Žilinský kraj (929€). Na posledných dvoch priečkach sú mestá a obce v Banskobystrickom (878€) a Prešovskom kraji (841€).

Rozdiel medzi Bratislavským krajom a tým Prešovským na poslednom mieste je citeľný najmä v počte ľudí, ktorí zarábajú menej ako 650€ mesačne. Percentuálne to vyznieva jednoznačne v neprospech Prešovského regiónu, kde má až 25% ľudí na výplatnej páske menšiu sumu, ako spomínaných 650€, zatiaľ čo v Bratislavskom kraji je to menej ako 3% obyvateľov. Čo sa týka pracovných pozícií, tak jednoznačne vedie IT sektor, kde sa platy pohybujú vysoko nad aktuálnou priemernou mzdou.

Zdroj: Platy.sk | Foto: Platy.sk, Pixabay.com