Povedzme si pravdu, začať podnikať a najmä v našich šírkach chce kúsok odvahy. Teda ak ide poctivý biznis a nie okrádanie. Mladí slovenskí podnikatelia a všetci, čo sa koncentrujú na správy o aktuálnych trhových podmienkach sa dnes už nevyhnú novším pojmom ako startup či crowdfunding. Porozprávali sme sa s dvomi mladými  podnikateľmi, ktorí to začali aj bez nich. Zakladateľmi projektu a neskôr spoločnosti LiftPanel, Alexanderom Januškom a Matejom Gimerom.V krátkosti nám prosím predstavte váš biznis. V čom podnikáte?

AJ: V podstate pôsobime na poli out-of-home reklamy. Priniesli sme zadávateľom priestor, ktorý je efektívny a nerozširuje vizuálny smog v meste.

MG: Len pre doplenie, naše plochy sú umiestnené vo výťahoch obytných domov po celej Bratislave.

Ako ste teda rozbehli váš biznis?

MG: Túto odpoveď prenechávam na Alexa, on za to môže. (smiech)

AJ: V podstate sme začali Lift-Panel ako projekt rozvíjať pod záštitou spoločnosti ACCELERI, ktorá sa okrem iného venuje aj ďalším obchodným činnostiam spojených s marketingom všeobecne. Po určitom čase, asi prvom roku sa začal javiť LiftPanel ako udržateľný biznis s veľkým potenciálom na rast. A tak sme sa rozhodli vytvoriť samostatnú spoločnosť.

Takže ste v podstate využili existujúcu spoločnosť na založenie novej?

MG: Dá sa to tak povedať, no do projektu LiftPanel sme investovali obaja s Alexom z vlastných zdrojov. Nevycucávali sme ACCELERI, možno trochu na začiatku. (smiech) Ale všetko sa evidovalo a neskôr vrátilo.

AJ: Skôr išlo o to, že ACCELERI existovalo už nejaký rok a pol a pomohlo projektu LiftPanel po administratívnej stránke a pod. Jednoducho povedané ako experiment to bolo jednoduchšie a rýchlejšie vyskúšať takto, tak prečo nie.

liftpanel

Ako dlho to teda celé trvalo?

AJ: Projekt LiftPanel sa stal nezávislí začiatkom roku 2014, približne po roku vzniku v ACCELERI.

MG: Predpokladáme, že proces oddelenia LiftPanelu od ACCELERI bude definitívne ukončený začiatkom roka 2015. Mimochodom práve oslavuje LiftPanel 2 výročie.

Čo potom ďalej?

MG: Čaká nás ešte veľa práce. V Bratislave je ešte dosť bytoviek, kde nemáme naše plochy. A Samozrejme nechceme sa realizovať len v tomto meste.

AJ: Náš zámer sme od začiatku nastavovali tak, aby sme boli schopní fungovať v mnohých mestách aj v iných krajinách súčasne. Chceme vlastne ovládnuť celý svet. (smiech)