Keď Einstein vytvoril teóriu relativity, tak si všimol, že jeho rovnica obsahuje niečo veľmi zvláštne. Vedelo to zastaviť čas, obsahovalo to nekonečnú gravitáciu a bolo to schopné zničiť priestor samotný. Nechcel veriť tomu, že niečo také exituje, predsa musí jestvovať mechanizmus, ktorý by tomuto ničiteľovi v príchode vedel zabránil. Žiadny mechanizmus ale nie je. Našli sme ich, ničitelia sa volajú čierne diery a je ich veľa. 

Čierna diera je objekt s gravitačnou silou tak silnou, že ani svetlo jej nedokáže uniknúť, na základe čoho vznikol vlastne aj názov samotný. Diery sa vznášajú vesmírom a požierajú všetko, čo sa ku nim priblíži. Vznikajú z umierajúcich hviezd. Keď hviezda minie svoje palivo a nie je schopná ďalšej fúzie, jej jadro sa kvôli jeho silnej gravitácii zrúti samé do seba a začne požierať hviezdu zvnútra. Toto sa stane tak rýchlo, že samotná mini čierna diera nie je schopná všetku tú masu naraz pohltiť a akoby ju vykašle – nasleduje obrovský výbuch. Takto sa zrodí nová čierna diera.

diera-1

Myslíte si, že nás sa to netýka? V našej galaxii, v Mliečnej ceste, sa nachádzajú čierne diery tiež. Len si tak poletujú priestorom a ničia planéty… Keby sa jedna rozhodla ku nám zajtra prísť, ani si nepískneme.

Ako by to prebiehalo?

Čierna diera, ktorá by sa dostala do našej Slnečnej sústavy, by všetko naokolo priťahovala silnejšie ako Slnko. Úplne by zničila gravitačný balanc celej sústavy. Planéty a mesiace by stiahla z ich obežných dráh a porozhadzovala po vesmíre. Zrážky, výbuchy, katastrofa. Treba to ale brať pozitívne, vyzeralo by to parádne.

diera-2

Keby sa blížila ku našej Modrej planéte, tak by stiahla okolité asteroidy a šmarila ich na nás. Zúžitkovali by sme hodiny dejepisu a usúdili, že keď toto neprežili dinosaury, nemáme šancu ani my. Následne by pohltila našu atmosféru a potom by zhltla celú planétu. Bol by to pre nás koniec? Ako by vyzeral život v takejto diere, si môžete prečítať v článku: Čo by sa stalo, keby vás vtiahla čierna diera? Takú smrť by ste zažiť nechceli!

Video: Ako by čierna diera zničila Zem

Keď budem veľký, chcem byť čiernou dierou

Čiernou dierou sa môžeme stať aj my, akurát ešte nemáme techniku, ktorá z nás jednu spraví. Problém je v tom, že teleso musí byť stlačené do neuveriteľných rozmerov. Na porovnanie, naše Slnko by muselo byť stlačené do veľkosti malého mesta a naša Zem zas do veľkosti arašidu.

Ale veď tie dierky vyzerajú tak prďavo a nevinne

XTE J1650-500

Toto je jedna z najmenších čiernych dier. Je veľká ako Manhattan v New Yourku. Na jej vznik musela byť stlačená masa rovnajúca sa 4 Slnkám.

porovnanie-1

M82 X-1

Má veľkosť planéty Mars. Obsahuje masu 1000 Sĺnk. Táto diera patrí medzi stredne veľké!

porovnanie-2

Centrálna čierna diera zoskupenia Phoenix

Toto je jedna z mnohých supermasívnych čiernych dier, na obrázku je porovnaná s našou Slnečnou sústavou. Pýtate sa, koľko Sĺnk v sebe obsahuje? Pustite si video pod obrázkom od času 2:20, tá animácia stojí za to.

porovnanie-3

Video:

Začnime si radšej baliť kufre

A rovno s tým aj môžeme prestať, nie je šanca, aby sme takejto pohrome unikli. Naše životy sú v rukách prírody a my sa len môžeme modliť, aby sa na nás nenasrala.

Zdroj: YouTube | Foto: YouTube, pixabay.com