Alex alebo CrazySexyFunTraveler(.com) je prvá a zatiaľ jediná Slovenka, ktorá sa naplno a úspešne živí cestovateľským blogom. Vlastným menom Alexandra Kováčová pochádza so Sniny a má 29 rokov. Dnes už viac ako 3 roky nerobí nič iné, iba cestuje po celom svete a bloguje.

Povedz, prečo vlastne takto cestuješ?

Vždy som túžila cestovať. Rada spoznávam iné kultúry, nových ľudí, jazyky. A nemám rada tú ohromnú negativitu, čo máme na Slovensku…

Naozaj sa dá iba cestovaním uživiť?

Áno, iba cestovaním a blogovaním o tom. (Blog je osobná www stránka, kde jeden alebo viac ľudí publikuje svoje články – pozn. redakcie). Chcem cestovať, takže cestujem. Dokážem si na cestovanie, najmä na letenky, zarobiť a ešte si aj ušetrím.

DSC00049

To musí byť dosť nákladné, neustále lietať hore dole.

Predtým som bývala rok v Škótsku, a moje životné náklady sú dnes približne rovnaké, ako keby som tam žila aplatila si byt. Ale samozrejme, vďaka blogu mám strašne veľa sponzorov a partnerov, od ktorých mám výlety, hotelya všetko, čo súvisí s tým cestovaním.Robím im reklamu, takže za ich služby neplatím. Drvivá väčšina nákladov na moje cestovanie ma prakticky nestojí nič, iba ten čas napísania článku.

Plníš si tým svoj sen?

Áno, keď som robila 2 roky letušku, tiež som trocha cestovala, ale nemohla som cestovať kam som chcela a kedy som chcela. Hnevalo ma to. Jedného dňa som si uvedomila, že musím ísť za svojím snom.

DSC_0919

Ako ti napadlo, že budeš blogovať a živiť sa tým?

Trpela som nespavosťou a ráno o 4-tej som rozmýšľala nad tým, čo budem robiť – niečo pozitívne, aby som nestrácala čas pozeraním filmov alebo niečoho… no a napadlo mi, že jediné, čo ma naozaj baví je cestovanie. Ani neviem prečo som si vygooglila „travel blog“. Našla som blogerov cestovateľov, ich blogy a tiež nejaké e-booky, kde vysvetľovali „ako na to“. O blogovaní som nevedela vôbec nič. Prešla som si nejaké americké a britské blogy. A vtedy som si povedala, že TOTO BUDEM ROBIŤ.

Aké boli začiatky?

V práci som mala mesačnú výpovednú lehotu a mala som teda mesiac na to, aby som blog rozbehla. Kúpila som si letenku do Mexika, lebo to bola vždy moja vysnívaná destinácia a nikdy som tam nebola. Okamžite som začala písať do mexických hotelov a získavať si sponzorov, s ktorými budem v Mexiku spolupracovať a robiť im reklamu. A vtipné je, že tí sponzori samotní a ich známi boli prví čitatelia môjho blogu. Ale v Mexiku bol práve problém s úbytkom turistovpre prasaciu chrípku a potrebovali reklamu, veľmi ich nezaujímalo, koľko mám čitateľov (smiech).

DSC_1900

Ako často publikuješ na blogu články?

2 –  5 článkov za týždeň na hlavný blog a ešte mám 2 ďalšie blogy. Tam je to menej.

Ako sa ti podarilo presadiť sa vo svete?

Moja veľká výhoda je tá, že som baba- jediná Slovenka,ktorá je v zahraničí týmto známa,píšem po anglickya tiež (na to som prišla neskôr) mám výborný názov blogu, ktorý je dobre zapamätateľný. Vo väčšine krajín som jediný človek zo Slovenska, o ktorom vôbec počuli.Takisto je výhoda, že hovorím po španielsky, napríklad v tom Mexiku som bola pre nich veľmi zaujímavá, každý manažér hotela ma chcel spoznať osobne.Som pre nich veľmi exotická.

DSC_0561

Koľko ťa stojívytvoriť si zaujímavú návštevnosť na blogu?

Nikdy som nedala ani cent na platenú reklamu na internete.Všetko som si zabezpečila sama, preto to celé nie je veľmi profesionálne, neviem nič o HTML a vždy sa všetko učím. Jediné, čo ma blog stojí je hosting. Komentujem iné blogy, stránky, videá, sociálne siete, snažím sa zviditeľniť na internete, kde sa len dá. Niekedy som až 20 hodín denne na internete.

Keď oslovuješ sponzorov, poznajú už niečo také, ako robíš ty?

Za 2,5 roka som pracovala s viac ako 200 partnermi po celom svete. Vždy, keď idem s niekým spolupracovať, tak sa pozriem, ako oni chápu sociálne média. Keď vidím, že majú aspoň Facebook stránku a sú tam aktívni, tak sa s nimi viem veľmi rýchlo dohodnúť. Pokiaľ nemajú, tiež je tam šanca že sa dohodneme, ale oveľa menšia pravdepodobnosť,že vôbec pochopia, čo od nich chcem a čo im viem ponúknuť.

DSC_0407

Aké ťažké bolo nájsť toho prvého sponzora?

Vôbec. Išla som do Mexika na 3 mesiace, ktoré ma stáliaj s letenkami dokopy 2000 €. Mexičania sú veľmi otvorení, milí a priateľskí. Podľa mňa sú to najmilší ľudia na svete.

A ako sa ti darí zohnať sponzorov teraz?

Niekde je toťažšie, niekde dosť jednoduché. V Latinskej Amerike je to napríkladpomerneľahké – aj pre moju španielčinu. Ale v takom Thajsku, kde manažér nevie po anglicky skoro nič, ani mi neodpíše na e-mail, pretože ho nevie prečítať.Stane sa, že sa dohodnemaj s takým, no pravdepodobnosť je menšia. Ale ide to skoro všade.

IMG_0083

Od sponzorov dostávaš služby grátis, ale mnoho ľudí si položí otázku, odkiaľ máš peniaze ako také?

Z reklamy na blogoch. Platia mi za reklamy – za linky, bannery, videá. Platia mi aj za to, že niekoho spomeniem na sociálnych sieťach. Niekedy niekomu pomôžem s Facebookom alebo Twitterom. Sú to priamo nejaké firmy alebo PR agentúry, ale svetové, nie slovenské. Pre agentúry vo svete sme bežný marketingový kanál.

Celý rozhovor si prečítate vo februárovom čísle SLOVAK MAN, práve v predaji.

Elektronická verzia časopisu (aj archív): http://www.manmagazin.sk/elektornicka-verzia/

obalka_2cislo_preview