Denník Handelsblatt uverejnil informáciu o tom, že jedna z bankoviek sa stiahne z obehu. Už 4. mája by mala rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) rozhodnúť, akým spôsobom stiahne túto bankovku z obehu. K uvedeným informáciám sa ECB odmietla vyjadriť, informovala o tom iba agentúra DPA.

Nemecký denník uviedol, že Rada guvernérov má niekoľko možností, ako bude ďalej postupovať. Konkrétne sa jedná o 500-eurovú bankovku a predpokladá sa, že ju budeme môcť kedykoľvek vymeniť v centrálnej banke a normálne s ňou kdekoľvek platiť. Stále sa však nevie, ako rýchlo výmenu bankovky zorganizuje banka.

„Je nástrojom pre nezákonné aktivity.“

Bankovky s vysokou hodnotou hrajú v nelegálnej ekonomike kľúčovú úlohu a zločincom či daňovým podvodníkom sú veľmi blízke. Mario Draghi, ktorý je šéfom ECB uviedol, že 500-eurová bankovka sa často využíva na kriminálne účely. „Je nástrojom pre nezákonné aktivity,“ dodal.

Už v marci bolo v obehu 594 miliónov týchto bankoviek, čo je v prepočte len 3,2 % z takmer 18,6 milióna všetkých eurových bankoviek s rôznymi nominálnymi hodnotami. Medzi najčastejšie používané eurové platidlo patrí 50-ka, ktorá je v obehu v počte 8,4 miliardy kusov v celkovej hodnote 418 miliárd eur. Naopak najmenej sa používa 200-eurová bankovka, pričom z nej je v behu len 209 miliónov kusov.

Zdroj: aktuality.sk