Obľúbili ste si fitness stroje, začali ste poctivo cvičiť, upravili ste si jedálniček a chcete sa ponoriť hlbšie do problematiky doplnkov výživy? Našli ste desiatky článkov zaoberajúcich sa touto problematikou, no problém prišiel vtedy, keď tretina z nich hovorila áno, tretina nie a tretina možno. A teraz babo raď, ako sa rozhodnúť? Ja hovorím áno, ale iba za určitých podmienok, ktoré by ste mali splniť. Vtedy je užívanie suplementov úplne v poriadku. 

Nemajte nereálne očakávania

Nemyslite si, že začnete brať doplnky výživy a tie urobia všetku prácu za vás. Nie, musíte si to odmakať vo fitku, doplnky iba dajú vášmu cvičeniu pridanú hodnotu – svalová hmota, ktorú budete naberať, bude kvalitnejšia. Tiež si vyberte len tie doplnky výživy, ktoré nestíhate/nedokážete obsiahnuť vo vašich jedlách.

Poraďte sa so skúsenejšími

Máte XY možností, kde si vypýtať radu – tréner v posilňovni, internetové fórum, skúsenejší kamarát, predajca v obchode/eshope. Nebojte sa pýtať, radi vám poradia, ktorý prípravok je pre vás vhodný, a ktorý naopak nie. Snažte sa vyberať suplementy na prírodnej báze ako protostrol, srvátkový proteín či L-carnitine. Je to lepšie ako len čistá chémia.

Pozor od koho a čo kupujete

Dnes nie je veľký problém naraziť na trhu alebo niekde z druhej ruky na nebezpečné výživové doplnky, ktoré pochádzajú ktovie odkiaľ, zrejme z ázijských trhov. Tieto výrobky sú veľmi lacné a hlavne nebezpečné. Preto kupujte len od overených predajcov, ktorí sú zárukou kvality. Tiež si dávajte pozor na značky, kupujte výrobky od značkových výrobcov – Aminostar, Nutrend, All Stars, BioTech, MuscleTech, ktorí sú zárukou kvality.

Výživové doplnky áno, ale nie ako náhrada normálnej stravy a nečakajte od nich zázraky, pomôžu, ale nič neurobia za vás. Cvičiť, zdravo sa stravovať a až vtedy pridať suplementy.