Bolí vás hlava alebo páli močový mechúr? Máte unavené oči, upchaté uzliny či boľavé nohy? Hovorí sa, že na každú bolesť existuje liek. Nie, nemáme na mysli, aby ste teraz bežali do lekárne a nejaký si pýtali. Čo keby sme vám povedali, aby ste na uzdravenie namiesto chémie alebo prírodných prostriedkov použili vlastné telo? Nielenže to bude bez zbytočných vedľajších účinkov, ale aj lepšie spoznáte samého seba.

 

Dokonalosť ľudského organizmu

Ľudský organizmus je tak majstrovsky zhotovený, že sa dokáže liečiť sám. Keď sa v nás niečo „pokazí“, mozog vyšle pomocou nervov signál o poruche do tzv. bodu podobnosti, čo sa prejaví bolesťou daného bodu, prípadne zmenou teploty, výskytom bradavíc, iným sfarbením pokožky na tomto mieste. V tele totiž všetko so všetkým súvisí. Podľa niektorých alternatívnych foriem liečenia sú v nás mikrosystémy, ktoré odzrkadľujú celý organizmus. Existuje liečenie cez jazyk, oko, ušný lalok. Metóda Su-jok taktiež využíva takýto mikrosystém a vy do neho poľahky preniknete.

Čo je Su-jok?

Su-jok vychádza z poznatkov tradičnej čínskej, kórejskej, indickej medicíny, ktorá pacienta považuje za komplexný celok zložený z fyzickej, emocionálnej a mentálnej časti. Do súčasnej podoby ju rozpracoval a spopulárnil profesor Park Jae Woo, ktorý ju úspešne používal aj pri liečení chorôb z ožiarenia.

Su-jok v preklade znamená „ruka-noha“, čo naznačuje, ktorú časť tela pri liečení využíva. Chodidlo aj dlaň sú zásobené nervovými bodmi a zónami, ktoré ovplyvňujú jednotlivé orgány. Aj preto sa ruka aj noha podľa tejto metódy považuje za zmenšenú mapu celého tela. Na základe mapy môžete lepšie vnímať už spomínané body podobnosti a keď začnete tieto miesta ošetrovať, vyšlete signál chorému orgánu, ktorý sa začne uzdravovať.

Six women team

Ako liečiť metódou Su-jok?

Diagnózu si určíte sami. Prezrite si svoje dlane alebo chodidlá, každé zatvrdnuté, bolestivé či inak zmenené miesto vám naznačuje, že niektorá časť vášho tela nie je v poriadku. Nájdite takýto bod a pôsobte naň tlakom, tepelnou stimuláciou (tzv. moxovaním), magnetom, farbami a i.

Použite tupý predmet, ktorým sa budete dotýkať jednotlivých bodov na ruke alebo nohe. Keď pocítite bolesť (môže byť mierna, ale aj silná), začnite ho masírovať.

Masírovať môžete rôznymi spôsobmi:

Tlakom – zatlačte bod prstom alebo tupým predmetom (zápalka, špajdla, ceruzka). Po tom, čo odznie prvotná bolesť, zatlačte opäť. Opakujte pokiaľ nebudete cítiť intenzívne teplo. Ak máte chronické problémy, masírujte miesto aj niekoľkokrát denne.

Semiačkami – využiť môžete akékoľvek semiačka, ktoré na miesto prilepíte leukoplastom, aby pôsobili dlhodobejšie. Použite čokoľvek, čo máte k dispozícii – fazuľu, pohánku, kukuricu, ľanové semienka, ryžu. Veľkosť, tvar a farbu semien môžete prispôsobiť orgánu, ktorý chcete liečiť. Miesto sem-tam premasírujte aj cez leukoplast. Najneskôr po 24 hodinách semiačko vymeňte za nové. Občas sa stane, že počas liečenia semiačko praskne alebo začne klíčiť. Je to preto, lebo pohlcuje negatívnu energiu z chorého orgánu do seba.

Teplom – na bolestivý bod na chodidle či dlani použite nahriaty predmet a masírujte. Pozor! Nesmie byť horúci. Nechcete si predsa ublížiť, ale naopak sa liečiť.

Okrem týchto metód vyskúšajte pôsobiť na body podobnosti aj magnetmi, farbami (nafarbite bolestivý bod farbou podľa poznatkov farebnej terapie). Pri praktizovaní Su-jok určite prídete na to, ktorý spôsob vám vyhovuje najviac.

Počas liečby môžete pocítiť pálenie, svrbenie, pichanie, je to prirodzená reakcia, ktorá vám hovorí, že do chorého orgánu bola vyslaná elektromagnetická energia. Nevzdávajte sa, ak sa vám po chvíli neuľaví. Niekedy to trvá dlhšie, no ak budete trpezlivý, výsledky sa dostavia.

Six women team

Čo sa ňou dá metódou Su-jok vyliečiť?

– akútne aj chronické stavy

– bolesti kĺbov, chrbtice

– regenerácia po úrazoch

– terapia vnútorných orgánov

– psychické problémy

Možné riziká

Vďaka tomu, že využívate vlastný autoregulačný proces, ktorý má v sebe zakódovaný každý živý organizmus, si nemôžete nijako ublížiť. Nemusíte preto mať ani lekárske vzdelanie, stačí vlastný cit a trpezlivosť.

Metódu Su-jok sa ľahko naučíte a výhodou je, že sa môžete liečiť kedykoľvek a kdekoľvek. Uzdravenie pomocou nej závisí aj od osobitného prístupu. Skúste si niekedy premasírovať chodidlá alebo dlane až pocítite príjemné teplo. Všímajte si, ako na takúto masáž reaguje vaše telo.

Existuje toľko rôznych chorôb a ešte rôznejších spôsobov ich liečenia, pretože každý človek je individualita. Ak niečo pomôže známemu, neznamená, že to isté pomôže vám. Počúvajte seba a skúšajte. Zdravie nadobudnete len telesnou a duševnou harmóniou a k tomu vám môže pomôcť aj metóda Su-jok.

Autor: Jana Husárová