Aj vám sa stáva, že sa pozriete na výpis účtu v strede mesiaca a nestíhate sa diviť, kam sa všetky tie peniaze podeli? Určite v tom nie ste sám, veľmi dobre to poznáme aj my. Možno však pre vás máme zopár užitočných rád, ako týždeň do výplaty nejesť iba strúhanku zo starých rožkov a nepiť iba vodu z vodovodu… 

Spravte si veľmi presný prehľad svojich výdavkov

Či použijete excel, papier alebo nejakú aplikáciu, necháme na vás. Dôležité je si spísať, koľko vás mesačne presne vyjde ubytovanie, jedlo a úplne najzákladanejšie výdavky. Plus, samozrejme, všetky ostatné. Skúste si svoje výdavky sprioritizovať, čiže zoradiť podľa ich dôležitosti. Napríklad párty, cigarety a alkohol odporúčame zaradiť niekam na koniec tohto rebríčka. Ak na ne nevyjde, nič také závažné sa nestane.

Minimalizujte náklady

Ľudia často platia napríklad poplatky v banke, pritom je tu veľa bánk, kde sa žiadne poplatky neplatia. Často si platíme neobmedzené paušály na telefonovanie, no v skutočnosti ich vôbec nepotrebujeme. Dnes viete telefonovať cez Skype, Viber, WhatsApp či Facebook úplne zdarma do celého sveta, stačí vám k tomu WiFi alebo dátový paušál. Ďalej poplatky za televízne stanice, ktoré vlastne nepozeráme, iba ich „preštikávame“ ovládačom. Míňame za zbytočne drahé jedlá, za časopisy noviny či dokonca aj knihy, ktoré nečítame. A tak ďalej, a tak ďalej. Spravte si analýzu svojich nákladov – spravte si presný zoznam, za čo ste a kedy minuli peniaze a koľko. Budete sa čudovať, koľko hlúpostí ste nakúpili a koľko peňazí ste iba tak vyhodili „do luftu“.

Urobte si kategórie výdavkov, odkladajte či sporte

Ľudia sú rôzni a rôzne sa stavajú aj k svojim peniazom. Niekto dlho a úpenlivo sporí, iný minie všetko až nadoraz. V zásade platí, že by ste mali mať vždy aspoň akú-takú rezervu. Skúste si okrem vyššie spomenutého rebríčka rozdeliť financie ešte aj na kategórie: 1. najnutnejšie 2. menej nutné 3. najmenej nutné a štvrtá dôležitá skupina 4. rezerva + sporenie, podľa toho, či ste sporílek alebo skôr užívač :-).

Myslite pozitívne

Tí najbohatší ľudia hovoria, že počas obdobia vo svojom živote, odkedy sa stali biznismani nesledovali televízne noviny a správy o negatívnych veciach, ako sú ekonomický vývoj alebo politická situácia. Zbytočne by ich to brzdilo a vnukovalo negatívne myšlienky, obavy z toho „čo bude“. Skúste sa inšpirovať. Nesledujte bulvárne noviny a nehíkajte nad katastrofami. Médiá si každý deň niečo nájdu, aby sa predali – aby mali návštevnosť, sledovanosť, čítanosť či počúvanosť – a na to sú najlepšie „šokujúce správy“. Vy ale radšej špekulujte nad tým, čo by ste vymysleli ako pasívny alebo vedľajší príjem k tomu svojmu. Aspoň zatiaľ.

02

Prečítajte si tiež:

Vyskúšajte naše podnikateľské nápady, ktoré vás nič nestoja a môžu z vás urobiť milionára.

 

Napredujte

Každý, kto má nejaké zamestnanie, je určite rád, že ho má. Skúste však napredovať a snažiť sa o napredovanie. Vzdelávajte sa. Neznamená to, že si ihneď musíte zaplatiť nejaké drahé kurzy. Googlujte, sledujte blogy, sledujte online magazíny. Na internete toho máte k dispozícii veľmi veľa a zdarma, stačí len dobre hľadať. Už len to, ako si napísať poriadny životopis, je veľmi dôležité a môžeme vám povedať, že to ovláda mizerná väčšina uchádzačov o zamestnanie a aj na tie lepšie miesta.

Nezmierujte sa s tým, čo je. Vážte si to, čo máte, ale vždy chcite viac a urobte všetko pre to.

Nestrácajte čas

Veľmi veľa ľudí je zvyknutých po „celodennej šichte“ sadnúť si na pivečko do krčmy a „oddychovať“. Alebo prídu domov, rozvalia sa pred telku, otvoria čipsy a zaspia. To predsa nie je váš prípad, neznižujte sa na túto úroveň. Neustálym frflaním pri pive na politikov a podnikateľov, ktorí majú kopec peňazí – a vy nie – to nezmeníte. Tí ľudia majú peniaze práve preto, že makajú. Koľkokrát aj 15 – 18 hodín denne, robia všetko preto, aby zabezpečili seba a svoje rodiny. Tak hurá, milí čitateľu, povstaň, nahnevaj sa aj ty a urob niečo.

Všetko začína prvým krokom. Aj maratón ako aj cesta k bohatstvu. Krôčik po krôčiku, tempo sa bude dať postupom času zrýchliť. No musíte začať. Vždy je lepšie urobiť niečo a zle ako dobre nič.

Skúšajte šťastie v tom, čo vás baví

„Kto nič nerobí, nič nepokazí“ – vymyslel kedysi nejaký lenivec. Ak však začnete niečo „vymýšľať“, v malom, postupne, bez veľkých investícií, niečo, čo vás baví, v čom ste dobrý a čomu rozumiete, nikdy nemôžete byť lenivý, pretože láska k vášmu hobby, ku koníčku a k tomu, čo vás baví, vás bude hnať vpred. Vášeň a zapálenie k niečomu, čo by ste možno robili aj iba tak, pre svoje potešenie, je silný hnací motor.

Nikdy sa nevzdávajte

Iste veľa vecí pokazíte a vo veľa veciach sa spálite, ale kto nič neskúsil, nikdy nič nedosiahol. Thomas Edison na to, aby objavil volfrám ako ten správny materiál na výrobu žiarovky, musel vyskúšať tisícky iných materiálov, no nikdy sa nevzdal. Jeden z jeho najslávnejších citátov hovorí „Nezlyhal som 10 000-krát. Iba som našiel 10 000 spôsobov, ktoré nefungujú.“