Nie je to tak dávno, čo sa náš policajný prezident vyjadroval na tému vyblikovania áut na diaľniciach. Pri sledovaní tohto videa nám síce nebolo úplne jasné, prečo tento pán z čela slovenskej polície verejne vyzýva celé Slovensko, aby sme na seba vyblikovali ako neandertálci, keď všetci dobre vieme, aká je povaha Slovákov – čo je dovolené, treba zneužívať, pardon, samozrejme, využívať.

Je to niečo také, ako keď vidíte vodiča, volajme ho pracovne Malchárek, v noci jazdiť so zapnutými hmlovými svetlami bez toho, aby bola hmla. Čo na tom, že je práve napršané a na mokrej ceste sa jeho 4 reflektory odrážajú tak, že vám do ksichtu svieti spolu 8 reflektorov a keď idete oproti, nevidíte ani hov… no proste nič? Lenže Malchárek si za to zaplatil ako za príplatkovú výbavu, do pi*i, tak to musí teraz využívať, veď čo ak po tom daždi, čo sa práve spustil, vznikne hmla? On už je predsa pripravený a najviac zodpovedný. Idiot ste vlastne vy, že mu tiež nesvietite do ksichtu hmlovými halogénmi značky Hella, nech sa uvedomí!

Sledujte Manmagazin.sk aj na Instagrame — TU —

No nič, poďme k veci. Vyblikovanie. Určite môže nastať krajná situácia, kedy si ide slečinka už minútu v ľavom pruhu na prázdnej diaľnici (alebo Angličan vracajúci sa autom s volantom na „špatnej strane“ sfetovaný z dovolenky na Sunny Beach). Vtedy – ok, zablikneme, nech sa spamätá. No ihneď po pozretí inkriminovaného policajného videa nám napadli rovno 3 situácie, kedy je vyblikovanie kokocina, no Slováčisko isto skúsi…

1. Auto pred vami obchádza iné vozidlo

Najčastejšie nákladné auto, ľudovo nazývané, ku*va dlhý kamión. Nájdu sa takíto kreténi – obiehate nákladný automobil, v pravom pruhu je teda, aj pre menej logicky disponujúcich, nákladný automobil. Takže ešte raz, LOGICKY (do pi*e!) je pravý pruh obsadený a vy musíte dokončiť predbiehací manéver, aby ste sa mohli pred obchádzané vozidlo zaradiť do pravého pruhu a uvoľniť tak cestu švihaj-šuhajovi, čo už na vás 70x blikol, lebo on vás práve dobehol a vy máte asi zapnúť vrtuľu na streche a odletieť z diaľnice, pretože ide najväčší pán a majiteľ celej cesty a priľahlých okresiek. No čo nevidíte, veď vyblikuje, a to s požehnaním policajného náčelníka!

2. Vyblikovanie „už od horizontu“

Z našej skúsenosti najčastejšie vlastníci SUV typu Porsche Cayenne. Snažíme sa v tom opäť nájsť logiku a pri redakčnej cigaretke pred vydavateľstvom diskutujeme o tom, prečo to títo „milí a ohľaduplní vodiči“ robia. Napadá nám, že mierne premotivovane dbajú na bezpečnosť „aby ste ich videli, že idú nebezpečne rýchlo a máte sa uhnúť“. Dámy a páni, teraz vám prezradíme niečo, čo by kolegynky z Hitky.sk nazvali zdrvujúco – šokujúce: také SUV typu Porsche Cayenne má k***a, aleže k***a dobré brzdy na to, aby vedelo spomaliť na troch metroch. Okrem toho! Ak idem ako cocot 220 km/h, lebo som úplne retardovaný a je mi môj život aj život všetkých, ktorí idú so mnou v tom momente na diaľnici, ukradnutý, tak rátam s tým, že niekto predo mnou môže ísť o polovicu menej rýchlo a budem striehnuť na brzde, či taká situácia nenastane. A ak nastane, ja budem musieť brzdiť ako taký lolo, pretože ja idem nad rámec dovolenej rýchlosti a neprimerane rýchlo oproti všetkým ostatným. Takže jednoducho a jasne: ty budeš musieť občas, bohužiaľ, dobrzdiť na rýchlosť niekoho iného, kto nepôjde kvôli tebe 5 minút za kamiónom 88 km/h aj napriek tomu, že sa ti môže rozsypať ten koks v lakťovej opierke, brácho!

3. „Pichnutie“ sa pred vás, pretože sa blížil nákladiak idúci 80 km/h

Na Slovensku obrovským spôsobom nenávidené gesto. Ak však už niekto má niečo odjazdené na diaľniciach v krajinách západného typu, istotne vie, že tam je to úplne samozrejmé gentlmensko – správňácke gesto. Ak vidíte v pravom pruhu idúce vozidlo, ktoré dobieha nákladný automobil idúci evidentne pomaly, trošku uberiete plyn, aby ste ho mohli vpustiť pred seba a dovoliť mu obehnúť toto pomalé vozidlo. On gentlemensky trošku zrýchli, aby vás nezdržiaval, vy zase mierne spomalíte, ušetríte čo-to paliva a prírody. Všetci sú spokojní. Na Slovensku? „To čo si si dovolil, hovädo jedno! Teraz mu budem svietiť celú dobu diaľkovými, kreténovi, lebo si dovolil sa chrapúňsky predo mňa vopchať, hajzel jeden!“.

Alebo ho ešte pri najbližšej príležitosti „zavriem“ pred ďalší kamión, nech sa uvedomí, debilko!

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, alebo všimli ste si niekedy, že ak vás niekto „zavrie“ za kamión a vy musíte ísť za ním jeho 85 km/h či, nedajbože, do kopca 65 km/h, lebo je naložený až po strop, je veľmi ťažké sa opäť dostať do ľavého pruhu? Pretože všetci idú takmer 2-krát tak rýchlo ako vy. Ak by ešte išlo o menej skúseného vodiča s menej výkonným automobilom, pôjde za tým nákladiakom pri hustej premávke ešte 30 kilometrov! Čo tak byť na cestách o niečo viac ohľaduplnejší, nehľadieť iba „po svoju kapotu“ a skúsiť byť empatický k ostatným, ktorí sa možno ponáhľajú dokonca viac ako vy, iba nemajú dostatok skúseností a odvahy, aby riskovali rovnako ako vy?

Vyblikovanie, trúbenie, nadávanie a robenie niekomu naschvál niečo zákerné „na revanš“,  to je častá realita na slovenských cestách.

Pritom nie sme až taký hlúpy národ, ako by sa z nášho správania sa na cestách mohlo vypozorovať. My Slováci sme pomerne šikovní, talentovaní a ctižiadostiví ľudia. V redakcii Manmagazin.sk preto veríme, že ak chceme, vieme byť aj veľmi ohľaduplná a vrúcna Slovač. Občas treba možno zahodiť ego a pozrieť sa na svet aj očami toho druhého. Každý z nás občas urobí chybu – zabudne sa, zamyslí sa. A určite by sa aj ospravedlnil, ale to už vy nevidíte. Skúste si teda nabudúce povedať, že „to sa stáva“ a zostať nad vecou, bez zbrklých a arogantných reakcií. Mier :-).

Zdroj: Manmagazin.sk | Foto: Depositphotos, yimg.com