Nemecká automobilka Volkswagen so závodom v Bratislave plánuje otvoriť strednú školu, a tak už na budúci školský rok dá šancu absolventom základných škôl. Do prvého ročníka chce prijať 100 študentov, ktorí po ukončení štúdia nemusia bežať na úrad práce, ale pracovné miesto dostanú priamo v automobilke.Volkswagen Slovakia ponúkne od školského roka 2016/2017 štúdium na strednej škole, a to v odboroch mechatronik,  priemyselný mechanik, elektrotechnik pre automatizačnú techniku a nástrojár. Škoda bude fungovať ako klasická stredná odborná škola, na ktorej však budú viac rozšírené praktické cvičenia. Vďaka tomu študenti získajú nielen najmodernejšie teoretické vedomosti, ale aj špičkové zručnosti. Nábory nových študentov sa majú začať už v januári budúceho roka.

A prečo by si sa mali študenti rozhodnúť práve pre túto strednú školu? Najväčšou motiváciou je azda stopercentná istota, že budú mať po jej ukončení postarané o zamestnanie. Mimochodom, automobilka svojim pracovníkom vypláca nadpriemerné platy, ktoré sa bez započítania manažmentu vyčísľujú na 1750 eur v hrubom. Takže aj toto by mohlo byť pre mládež skvelým lákadlom.

volkswagen2

Duálne vyučovanie nie je pre tento závod neznámy pojem. Pred niekoľkými dňami totiž spoločnosť odovzdala diplomy 18 vyškoleným študentom, ktorí sa učili priamo v Centre duálneho vzdelávania. Ich dvojročné štúdium prebiehalo priamo v automobilke, pričom len 20 % tvorila teória a až 80 % praktická časť. Ale aj oni najprv prešli tvrdým konkurzom a počas štúdia brali i plat. Eric Reuting, člen predstavenstva pre personálnu oblasť vo VW Slovakia uviedol, že absolventi musia za kvalitné vzdelanie na výmenu ostať pár rokov pracovať priamo v závode.

Ministerstvo školstva a ministerstvo práce hodnotia plány automobilky otvoriť túto strednú školu pozitívne a zástupcom automobiliek odkázali toto: “Výhodou tohto programu je, že jeho absolventi sa vzdelávajú podľa učebných osnov prebraných z nemeckého modelu duálneho vzdelávania, čo je potrebné pre dosiahnutie kvalifikovanej pracovnej sily,” povedala štátna tajomníčka rezortu školstva Romana Kanovská.

Zdroj a foto: etrend.sk, vw.sk