Čo vám napadne pri slove 3D tlačiareň? Určite ste už o nej počuli, veľa čítali a možno ste si aj predstavovali, aké by to asi bolo mať doma stroj, ktorý vytlačí prakticky čokoľvek. A keď píšeme čokoľvek, myslíme naozaj čokoľvek. Jediné, čo vás limituje, je veľkosť tlačiarne. Môžete tlačiť od malinkých súčiastok, ktoré prestali pracovať, cez obal na iphone až po strelnú zbraň. V súčasnosti už 3D tlačiarne, našťastie, nevlastnia len veľké firmy, ale sú verejne dostupné a za pár klikov na internete vám jednu môžu hneď zajtra priviezť aj priamo domov. Už dávno nie je táto technológia v plienkach, aj keď predpokladáme, že jej vrchol ešte len príde. Čo by ste ale o 3D tlačiarni mali vedieť skôr, ako sa ju rozhodnete vlastniť? Stále sa jedná o pomerne zložité zariadenie, ktoré býva navyše dodávané najčastejšie ako skladačka. Takže nejaký ten gík know how by ste mali mať alebo aspoň veľkú dávku trpezlivosti. Ak sa vám skladačku podarí zložiť, na stole vám pribudne zariadenie vyzerajúce nejako takto – obyčajný rám, ktorý dokáže neuveriteľné veci.

obrazok1 Ďalšia desivá vlasnosť je, že dokáže vytlačiť jedlo, ktoré môžete zjesť!

obrazok teraz1Najväčší význam majú 3D tlačiarne najmä v medicíne, kde vám vytlačia orgán ušitý presne na vás. Už žiadne dlhoročné čakania na transplantáciu.

teraz2

Ako funguje 3D tlačiareň?

Proces tlačenia sa dá pomerne ľahko vysvetliť, tlačiareň pracuje v spojení s počítačom, kde je daný objekt rozporcovaný na tenké vrstvy, ktoré sú potom v tlačiarni ukladané na seba, čo dodáva objektu požadovaný 3D efekt. Schémy na dané modely si môžete stiahnuť na internete alebo pokiaľ ste dostatočne technicky zdatný, môžete si ich sám vytvoriť. Pri každej tlačiarni je pribalené aj CD s programom alebo aplikáciou, cez ktorú budete tlačiareň ovládať.

Používajú sa najrôznejšie materiály, bežní ľudia najviac využívajú ABS plast, môžete však použiť aj sklo alebo kov. Táto škála sa denne rozrastá a je na vás, koľko a za aký materiál ste ochotný zaplatiť. Majitelia tlačiarní ale upozorňujú, že všetky sú vysoko návykové.

Koľko stojí 3D tlačiareň?

Tvrdiť, že záleží od typu a veľkosti, je informácia síce pravdivá, ale nie veľmi použiteľná. Cena tých najdostupnejších sa pohybuje okolo 150 eur, táto suma patrí tým najzákladnejším modelom na tlačenie skôr menších vecí, za 300 eur si už môžete aj vyberať a za 400 – 500 eur si kúpite už pomerne veľmi kvalitný a výkonný model. Výber je naozaj široký. Ak sa rozhodnete zaobstarať si takúto tlačiareň, odporúčame sa rozhliadnuť aj u našich západných susedov alebo inde v zahraničí, stačí zájsť o pár kilometrov ďalej a ceny sa viditeľne líšia. Niektorí výrobcovia ponúkajú doživotnú záruku a servis. Pokiaľ ste ale vyznávačom slovenských obchodov, tak ani výber v tunajších obchodoch sa nemá za čo hanbiť.

Pozrite si video, ako v praxi vyzerá tento malý zázrak:

Zdroj: youtube.com, tvaroch.sk 3dprinter.com,  Foto: 3dprinter.com