Viete, čo všetko by ste mali mať doma po ruke, ak by nastal stav ohrozenia a nebolo by napríklad možné vychádzať von a zaobstarať si základné potraviny bežným nákupom? Takzvaný „balíček prežitia“ u nás poznajú pravdepodobne len horolezci či turisti, v Nemecku by už ale čoskoro mal byť súčasťou každej domácnosti.Nemecká vláda schválila novú koncepciu civilnej ochrany, ktorá je prvou veľkou zmenou v tejto oblasti za viac ako 20 rokov. V 69-stranovej stratégii z dielne rezortu ministerstva vnútra sa síce píše, že „útok na nemecké územie, ktorý by si vyžiadal konvenčnú ochranu zeme, nie je pravdepodobný”, ale radšej treba byť pripravený zbytočne než vôbec. Koncepcia by mala nájsť uplatnenie napríklad v prípade rozsiahleho hackerského útoku, ktorý by z prevádzky vyradil dôležité časti infraštruktúry, ako sú elektrárne či čistiarne vôd.

Jedlo, voda, lieky, zápalky…

Najväčšie diskusie vyvolala časť návrhu, v ktorej sa hovorí o potrebe predzásobenia obyvateľstva základnými potravinami. Tie by mali každému Nemcovi vydržať do doby, kým na situáciu budú schopné zareagovať štátne úrady. Ak vám tieto opatrenia pripomínajú obdobie studenej vojny, nemýlite sa – s podobnými pokynmi sa obyvateľstvo počas nej stretávalo pravidelne. V koncepcii sa odporúča udržovať individuálne zásoby potravín na dobu desať dní, zásob pitnej vody by malo byť toľko, aby pri spotrebe dva litre na osobu denne vydržala na päť dní. V „balíčku prežitia“ by nemala chýbať ani domáca lekárnička, zápalky, sviečky, drevo na kúrenie, baterky, batérie, teplé deky, turistický varič či finančná hotovosť. Samozrejme, zásoby si nebudú vytvárať len obyčajní ľudia, stratégia ráta aj s množstvom opatrení na strane verejných a štátnych inštitúcií. Nemocnice napríklad musia mať dostatočné zásoby antibiotík, očkovacích látok a jódových tabliet, a nevyhnutnosťou budú tiež zásoby ropy na minimálne 90 dní.

BOB poznajú skauti

Na Slovensku síce podobné odporúčanie pre prípad katastrofy, ako dostali od vlády Nemci, nemáme, výcvik prežitia však určite mnohí dostali v skautských oddieloch. Pojem tzv. škatuľky poslednej záchrany BOB (Bug Out Bag) existuje už od roku 1935 a neskôr sa ho chytili práve skauti, ktorí sa zamerali predovšetkým na prežitie v prírode. Škatuľka by podľa nich mala v základe obsahovať rybársky vlasec, nožík, kúsok kôry na rozloženie ohňa, ceruzu a kriedu, papier, spinky, tenký drôt, kondómy (použitie ako nádoba na vodu), potreby na šitie, gombičky, soľ, igelitové vrecko, kompas, náplasť, liek proti bolesti, lupu, sviečku, zápalky, žiletku, gumičky a lístok s vlastnou adresou. Pokiaľ ide o zásoby potravy, tu treba myslieť na možnosti ich úpravy, pričom treba rátať s tým, že nebude elektrina a možno ani možnosť založenia ohňa. Tak čo, idete sa pobaliť?

Nemecký „balíček prežitia“

Potraviny:

Celozrnné pečivo: 1000 g
Sucháre: 400 g
Cestoviny: 500 g
Ryža: 250 g
Obilniny: 750 g
Zemiaky: 1000 g
Konzervovaná fazuľa: 800 g
Hrach / mrkva v konzerve: 900 g
Pohár kapusty: 700 g
Špargľa v pohároch: 400 g
Kyslé uhorky: 400 g
Repa: 400 g
Cibuľa: 500g
Čerešne v pohári: 700 g
Citrónová šťava 0,2 l
Káva / instantná káva 250 g
Čierny čaj, suchý 125 g
Maslo / margarín: 250 g
10 vajec
Minerálna voda 28 l

Čerstvé ovocie (1000 g):

Jablká, hrušky, banány, pomaranče

Lieky

Hygienické prípravky

Ďalšie zásoby:

Sviečky,
Zápalky, zapaľovače
Extra batérie
Drevo na kúrenie
Deka, spací vak
Riad, príbory, termosky, hrnčeky
Otvárač na konzervy, vreckový nôž
Odolné, teplé oblečenie
Pokrývka hlavy, prilba
Pracovné rukavice

Zdroj: Die Welt | Foto: pixabay

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Mia
Riadim sa heslom ,,Ži a nechaj žiť". Ako každý správny Vodnár potrebujem slobodu, neznášam mantinely a obmedzenia každého druhu. Svoj vesmír si neviem predstaviť bez rodiny, priateľov, psa, prírody, kníh, dobrej kávy, postele a počítača. Ak by nebol počítač, postačí aj pero a papier.