Holenie patrí do takmer každodennej rutiny väčšiny mužov, teda za predpokladu, že si nenechávajú narásť drevorubačskú bradu. Len veľmi málo z nich však vie, ako sa holiť správne. Vy to viete?

Chyby môžu byť väčšie či menšie, no každý správny chlap by mal ovládať techniku holenia si tváre. My vám preto prinášame niekoľko veľmi jednoduchých tipov, vďaka ktorým sa z vás stane expert. Dokonale oholený expert ;)

Sledujte Manmagazin.sk aj na Instagrame — TU —

Najprv do sprchy!

Než vôbec začnete s akýmikoľvek ďalšími krokmi, dajte si horúcu sprchu. Aby ste dosiahli dokonalé čisté oholenie, potrebujete otvoriť póry na tvári. Dobre, póry sa v skutočnosti neotvárajú a nezatvárajú, ale para z horúcej vody ich uvoľní a zjemní pokožku, po ktorej potom žiletka jednoduchšie kĺže. Tento krok navyše zabezpečí menšie riziko podráždenia. Hlavne sa potom nesnažte schladiť si tvár studenou vodou, pretože budete musieť začať odznova!

Extra tip: Alternatívu predstavuje uterák ponorený do horúcej vody, ktorý dobre vyžmýkate a priložíte si ho na niekoľko minút na tvár.

Príprava

Budete potrebovať niekoľko drobností, ktoré vám pomôžu pripraviť si tvár aj chĺpky na holenie. Na začiatok použite jemný pleťový peeling, ktorým vyčistíte svoj porast od nečistôt a pokožku od odumretých buniek – toto všetko by totiž neskôr mohlo spôsobiť zápalové ložiská a zarastajúce chĺpky. Ďalším krokom je pleťový olej. Ten chĺpky nadvihne, takže ich žiletka ľahšie zoberie a navyše bude hladšie kĺzať po povrchu tváre. No a nakoniec, samozrejme, holiaca pena či gél, ktoré ochránia citlivú kožu.

Krátke ťahy

Ak máte dlhú bradu a fúzy, najskôr ich skráťte elektrickým strojčekom. Pri holení žiletkou robte krátke ťahy, ktoré zabezpečia precíznejšie oholenie. Navyše je týmto redukovaný tlak, ktorý je potrebné vyvinúť na rúčku žiletky. Nakoniec na tvár opäť naneste trocha peny a jemne sa ohoľte proti smeru rastu chĺpkov. Táto technika zaistí najbližšie a najhladšie oholenie bez porezania.

Údržba žiletky

Jedna z najpopulárnejších metód čistenia žiletky je pod vysokým tlakom pod horúocu vodou približne desať minút, aby ste sa zbavili všetkého bordelu, ktorý sa do nej mohol nachytať. Nechajte ju dobre vyschnúť a zakryte hlavicu krytkou.

Extra tip: Zvážte kúpu stojanu na žiletku, ktorý zníži riziko tvorby baktérií.

Starostlivosť po holení

Holenie spôsobuje na koži mikroskopické poškodenia a trhlinky. Aby ste teda pokožke opäť vrátili vitalitu, použite balzam po holení, ktorý pleti navráti hydratáciu. Na prípadné väčšie ranky použite ošetrujúcu tyčinku, zoženiete ju bežne v drogérii. Proces môžete zakončiť ešte špeciálnym sérom proti zarastaniu chĺpkov, ak by ste chceli byť super fancy, no nie je to nevyhnutné.

Toto NIKDY nerobte!

• Nepoužívajte obyčajné mydlo! To je dobré maximálne na ruky – tvár by po ňom bola priveľmi vysušená a upchali by sa vám póry. Alternatívou je mydlo určené výhradne na holenie tváre, ktoré sa nanáša špeciálnou štetinkou.

• Nehoľte sa nasucho! Ani čistá voda nestačí. Bude vám to trvať večnosť, bude to celé zle a poriadne si poškodíte kožu na tvári.

• Nepoužívajte starú, tupú a hrdzavú žiletku! Stále sa veru nájde niekoľko bláznov, ktorí takto riskujú veľmi škaredé veci.

Zdroj: askmen.com | Foto / GIF: giphy.com, pixabay.com