Základný rozdiel medzi bicyklami pre mužov a ženy si všimne aj malé dieťa – najväčšia odlišnosť spočíva v ráme. Zamýšľali ste sa však už niekedy nad tým, prečo majú pánske bicykle vrchnú tyč rámu vodorovne a ženské šikmo?Všeobecne známa vec a pritom málokto vie, prečo sa dámske bicykle líšia od tých pánskych. Príčinu treba hľadať ešte v 19. storočí, kedy sa datuje vznik bicykla s pedálovým mechanizmom, ako ho poznáme dnes. Pánske bicykle mali vodorovne umiestnenú tyč logicky. V súčasnosti možno umiestnenie tyče nemá taký význam, no v dobách minulých neboli materiály tak kvalitné (v začiatkoch boli prvé bicykle dokonca drevené) a horizontálna tyč dodávala rámu potrebnú pevnosť.

bike1

Ako je to však s bicyklami pre ženy? V dobe, kedy “moderný” bicykel vznikol, boli tradičným ženským odevom šaty. A práve to bol problém. Keď žena chcela nasadnúť v šatách na bicykel s vodorovnou tyčou rámu, musela nohu zdvihnúť vysoko ponad tyč a pri tomto úkone mohla odhaliť svoje spodné prádlo. A v danej dobe to bolo niečo neprípustné! To prinútilo výrobcov zostrojiť bicykle s tyčou osadenou šikmo, aby ženy nemuseli svoje nohy dvíhať príliš vysoko. Pochopiteľne, oslabil sa tým rám, no bolo to akceptovateľné, keďže ženy nejazdili tak “agresívne” ako muži.

screenshot_1

Dnes už sa síce sukne a šaty tak často nenosia, no tradícia pretrváva aj naďalej. Súčasné technológie dovoľujú vyrobiť bicykle takmer akýchkoľvek tvarov bez toho, aby bol ich rám oslabený a jazda na nich nebezpečná. A ak vrchná tyč na dámskych bicykloch nie je šikmá, tak potom býva kratšia. Je to kvôli tomu, že ženy majú kratšie torzo a dlhšie nohy, zatiaľ čo muži majú trup dlhší, a tomu je prispôsobená celá geometria bicykla.

Zdroj: YouTube.com | Foto: Louisvillebicycleclub.org, Depositphotos.com