Každý deň sa po svete rozošlú milióny mailov a v každom jednom nájdete svetoznámu značku @ (zavináč). Premýšľali ste ale niekedy nad tým, odkiaľ sa táto značka vzala a čo vlastne znamená?Akokoľvek sa to zdá byť neuveriteľné, prapôvod tohto symbolu počítačovej éry môžeme vystopovať niekde v stredoveku. V časoch dávno minulých ho hojne využívali pisári, ktorí z ekonomických dôvodov krátili písmená “a” a “d” latinského slova ad, čo v preklade znamená k, na @. Odtiaľto znak poputoval do obchodníckeho slovníka a používal sa ako francúzske “à” až si nakoniec našiel miesto aj na klávesnici písacieho stroja. Následne však na dlhý čas definitívne vyšiel z módy, aby nakoniec vstal z popola a našiel si definitívne miesto ako zvláštny symbol pre e-mailové adresy.

Schránka 02

Dnes sa však symbol zavináča dávno nevyužíva ako ekonomická skratka, vďaka čomu získal rôzne slovné významy po celom svete. Zavináč totiž takmer v každej krajine nazývajú inak. U nás na Slovensku a v Čechách si vyslúžil pomenovanie zavináč azda podľa kyslých rybičiek, zatiaľ čo napríklad v takom Maďarsku je to červ, v Taliansku slimák, v Dánsku prasačí chvost, no a v takom Švédsku ho dokonca volajú škoricový koláčik. Za zmienku ešte stoja Arménsko, kde zavináča volajú malý – roztomilý-pes, alebo Nemecko s Holandsom, kde symbolpripomína opicu. Nuž a áno, aby sme nezabudli, v Izreali sa zavináč javí ako štrúdľa…

Zdroj/Foto: Youtube, Wikipedia

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Alabuk
Šéfredaktor momentálne najrýchlejšie rastúceho portálu pre mladých - FUNmagazín.sk. Je mladý, trochu uhundraný, no vždy pripravený vás zásobovať množstvom videí a zaujímavostí z celého sveta!