Youtube funguje len jedenásť rokov, z toho desať pod taktovkou Googlu. Kým zo začiatku predstavovali tvorcovia jeho obsahu skupinku nadšencov, ktorým išlo viac o zábavu než o čokoľvek iné, dnes medzi nich patria umelci a performeri, ktorí ročne zarábajú milióny. Tu je trinásť z nich a ich zárobky medzi júnom 2014 a 2015.

6. $2,5 milióna

Túto priečku zdieľajú Rosanna Pansino, ktorá vytvára kuchárske videá, vďaka ktorým jej vychádza vlastná kuchárska knižka; Roman Atwood známy svojimi prankami; a Lilly Singh, speváčka, ktorá šla v roku 2015 na svetové turné v dvadsiatich siedmych mestách.

Rosanna Pansino vo videu o melónoch.

5. $3 milióny

Siedmu priečku obsadila Michelle Phan, ktorá na youtube tvorí návody ako sa správne maľovať (tzv. make-up art). Okrem iného svoje peniaze preinvestovala do vlastnej kozmetickej značky, čiže mimo videí má aj ďalšie slušné príjmy.

4. $4,5 milióna

Olajide Olatunji, lepšie známy ako KSI, určite vie zaujať svojským vystupovaním. Tento britský YouTuber, „letsplayer“, mierny psychopat a hiphoper zdieľa štvrté miesto v rebríčku s oveľa rezervovanejším americkým duom – Rhettom a Linkom, ktorých môžete poznať vďaka ich kanálu Good Mythical Morning.

2
Rhett a Link v ich show Good Mythical Morning.

3. $6 miliónov

Lindsey Stirling hrá na husle, tancuje a zarába milióny. To, že už nepotrebuje žiadnu veľkú korporáciu, ktorá by ju zastrešovala, vysvetľuje takto: „Je tu lojálna fanúšikovská základňa, ktorá chce, aby ste uspeli, lebo to oni vás objavili. Nebolo to žiadne veľké rádio alebo producent, ktorý by im vás natlačil dolu krkom.“

2. $8,5 milióna

Druhá priečka patrí bratom Fineovcom, ktorých môžete poznať pre ich tvorbu, v ktorej tínedžeri, dôchodcovia, deti alebo YouTuberi reagujú na rôzne videá. Spolu s nimi druhé miesto okupujú aj Ian Hecox a Anthony Padilla, známy aj pod prezývkou Smosh. Ide o mladé komediálne duo, ktoré má dokonca vlastný film.

Bratia Fineovci na odovzdávaní cien Streamy.

1. $12 miliónov!!!

Tak, ako to už vo väčšine youtuberských rebríčkov býva, aj tu okupuje prvé miesto Felix Kjellberg alias PewDiePie, švédsky letsplayer s viac ako 46 miliónmi subscriberov.

Zdroj: forbes.com | Foto: YouTube, commons.wikimedia.org, pixabay.com