Noc z piatka 15. na sobotu 16. júla bola v tureckom hlavnom meste Ankara mimoriadne rušná. Zovšadiaľ sa ozývala streľba a výbuchy, v uliciach vládol totálny chaos. Pri pokuse o štátny prevrat prišli o život najmenej štyri desiatky ľudí, niektoré zdroje hovoria o viac ako deväťdesiatich mŕtvych.

 Za všetkým má byť plukovník Muharrem Kose, ktorý stál na čele právneho poradného oddelenia armády. Práve on by mal byť podľa tureckej štátnej tlačovej agentúry Andolu vodcom pokusu o štátny prevrat, zapletené do krvavého konfliktu sú však aj desiatky dôstojníkov a ďalších vojenských hodnostárov. Armáda v noci vyhlásila, že prevzala moc nad krajinou do svojich rúk, prezident Erdogan však vyzval svojich priaznivcov, aby vyšli do ulíc a postavili sa vojakom na odpor. Podľa informácií médií bol vojenský puč neúspešný, stovky armádnych funkcionárov zatkli.
V Turecku by podľa dobrovoľného registračného formulára malo byť aktuálne okolo 2000 Slovákov, reálne ich však bude zrejme podstatne viac. Turistické strediská údajne ohrozené nie sú, dovolenkári by však mali zachovať pokoj, nevychádzať z ubytovacích zariadení a dodržiavať pokyny miestnych zložiek. Tiež sa odporúča v žiadnom prípade sa nezapájať do verejných zhromaždení, najmä v Ankare a Istanbule.

Pozrite si videá z nočného štátneho prevratu v Turecku:

Foto: Dailymail.co.uk | Video: YouTube

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Mia
Riadim sa heslom ,,Ži a nechaj žiť". Ako každý správny Vodnár potrebujem slobodu, neznášam mantinely a obmedzenia každého druhu. Svoj vesmír si neviem predstaviť bez rodiny, priateľov, psa, prírody, kníh, dobrej kávy, postele a počítača. Ak by nebol počítač, postačí aj pero a papier.