Škoda dokázala za 120 rokov svojej existencie vyprodukovať množstvo automobilov, ktoré možno s čistým svedomím nazvať ako prelomové. Jedným z nich je aj niekdajšie skvelé kupé Škoda 130 RS, ktoré sa teraz dočkalo svojej vynovenej špeciálne upravenej verzie. Mladoboleslavská automobilka má na svojom konte viacero automobilov typu kupé, s ktorými neraz dokázala poriadne zamiešať karty na trhu. Tak napríklad, spomeňme si na model 110 Super Sport, ktorý sa stal legendou po tom, čo sme ho mohli zahliadnuť aj vo filme Upír z Feratu. Nemenej zaujímavá je však aj Škoda 130 RS, ktorá sa v dobe svojej existencie stala dokonca víťazom majstrovstiev sveta cestných vozidiel.

skoda1 skoda2

Práve športový model sa stal námetom na akýsi redizajn a znovuzrodenie kedysi vrcholového pretekárskeho vozidla. Fakt, že pôvodný model pomaly začal zapadať prachom, sa pritom rozhodla zmeniť dvojica Petr Novák (Novák si meno zmenil neskôr na Novague) a a Marek Hoffmann, ktorí v pražskej galérii DOX vystavili svoj prototyp Škody R200 Non-Fiction. Už názov pritom napovedá, že nepôjde o žiadnu fikciu, ale model, ktorý sa v obmedzenom počte skutočne vyrobí.

skoda4 skoda5 skoda7

skoda6

R200 Non-Fiction ponúkne rozmery 4400 mm na dĺžku, je 1300 mm vysoká a 2000 mm široká. Prototyp automobilu musel byť konštrukciou prispôsobený „darcovskému“ vozidlu, ktorým sa stalo Audi R8. Po motorickej stránke tak pôjde o veľmi dobre vybavený automobil, ktorý ponúkne 8-valcový motor o výkone 430 koní doprevádzaný 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. S týmto „srdcom“ by pritom R200 mala dosahovať maximálnu rýchlosť viac ako 250 km/h. Chýbať tu nebude ani pohon všetkých kolies (4×4).

Zaujímavosťou je, že každý z 30 pripravovaných kusov bude vyrábaný ručne, model R200 Non-Fiction si teda zachová aj istú dávku exkluzivity. Ak sa pýtate na cenu, tá sa zastaví na čísle 7 miliónov CZK, čo predstavuje asi 259 000 EUR. Len nedávno sa športový model objavil na okruhu SLOVAKIA RING, kde ukázal, čo dokáže. Video z testovacej jazdy môžete nájsť nižšie.

skoda3 skoda8 skoda9