Calcio – naozaj tvrdý šport vznikol v 16. storočí v Taliansku. Je to niečo ako futbal, no s oveľa tvrdšími pravidlami. Dva tímy hrajú na góly, no prejsť na druhú stranu musia cez tvrdé päste svojho súpera. Tento šport vznikol vo Florencii, kde sa hráva dodnes. Určený bol iba pre bohatých aristokratov. Dokonca aj niektorí pápeži boli známi tým, že hrávali túto hru. Hra sa hrá na ploche cca 80 x 40 metrov, ktorá je pokrytá pieskom. Každý tím má 27 hráčov. Povolené je všetko – používať ruky, nohy, kopance. Jediným pravidlom je zakázaný útok zozadu a dvaja hráči na jedného. Pri porušení pravidiel je hráč vylúčený bez možnosti náhradníka. Na ploche je 7 rozhodcov – 1 hlavný a 6 postranných. Zápas trvá 50 minút a vyhráva tím s najvyšším počtom gólov. Góly sa dávajú loptou do sieťoviny na konci ihriska.

Finále býva každý rok 24. júna, čo je Deň svätého patróna Florencie. Finálového zápasu sa zúčastnia dva najlepšie tímy. Ak však čakáte, že výhra je finančná hodnota či iné “benefity” pre tím, mýlite sa. Víťaz získa Chianina – druh kravy.  No povedzme si narovinu, nechať sa mlátiť kvôli takejto výhre je na zamyslenie, no hráči určite vedia, prečo do tohto športu idú. Môžu si tak aspoň vyrovnať účty s protivníkom, alebo si aspoň vybiť energiu bez akéhokoľvek trestného stíhania. Prinášame vám video zo zápasu v roku 2015. Išli by ste do takéhoto športu aj vy?

Zdroj: Youtube, Wikipedia

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Tomas Po
Klasický typ mladého chlapa, ktorý sa zaujíma o šport, ženy a peniaze. Rád si vypijem dobre vychladené pivko s partiou správnych ľudí, s ktorými pokecám s a naučím sa novým veciam, pozberám nové názory na určité veci a spravím si vlastný úsudok.