Po dvoch minútach voľného pádu sa musíte dostať do takej polohy, aby ste bez problémov dopadli do pripravenej siete. Inak z vás nebude rekordman, ale mastný fľak. Sieť je síce veľká, 30×30 metrov, ale z bezpečnostných dôvodov musí visieť 60 metrov nad zemou. Na toto šialenstvo sa odhodlal Luke Aikins, 42-ročný parašutista s 30-ročnými skúsenosťami.

Luke Aikins od svojich dvanástich skočil 18 000-krát, ale nápad s vyše sedem a pol kilometrovým zoskokom nad Kaliforniou bol veľa aj na neho. Takmer to odmietol.

„Ako každý normálny človek pri zmysloch som povedal: ‚Ďakujem, ale nie. Mám ženu a syna, mám život a chcem ho žiť,'“ povedal pre Poeple magazine. „Potom prešli dva týždne a stále som sa budil uprostred noci uvažujúc: ‚Ak by niekto povedal, že to musím urobiť, ako by sa to dalo spraviť?'“

Nadšenie z možnosti podieľať sa na tomto historickom kúsku premohlo akýkoľvek strach, ktorý Luke mal. Išiel do toho. Problémy sa objavili len dva dni pred zoskokom, keď sa odborový zväz zastupujúci ľudí na projekte vyslovil, že ho zakáže, ak Luke nebude mať pri sebe padák. Sám Luke protestoval, lebo vedel, že padák bude znamenať väčšiu váhu a paradoxne spraví skok nebezpečnejším. Napriek tomu bol pripravený odborom vyhovieť, tie však na poslednú chvíľu stiahli túto podmienku a Luke mohol skočiť bez akéhokoľvek istenia.

Takto vyzeral samotný zoskok:

„Takmer sa vznášam, je to skvelé, táto vec, čo sa práve stala,“ povedal novinárom, keď vyliezal z podpornej siete (podľa E! Online). „To, čo by som vám chcel povedať, ani nemôžem dostať z úst!“ Luke Aikins sa tak stal prvým človekom, ktorý dokončil zoskok z podobnej výšky bez istenia. Gratulujeme!

Zdroj: nytimes.com Foto: Facebook