O tom, že je Slovensko krásne, niet pochýb. Ani o tom, že môžeme byť právom hrdí na našu najväčšiu pýchu – Tatry. Po pozretí videa Tatras, symhony of the night od Vlada Šifru sa však vo vás tento pocit ešte stisícnásobí. Keď si pozriete video Tatras, symhony of the night, usúdite, že jeho čaro sa slovami jednoducho nebude dať opísať. Za týmto dokonalým vizuálom stoja tri roky tvrdej práce, počas ktorej zbieral jeho autor Vlado Šifra množstvo časozberov, pričom nepoužil ani polovicu. Mimochodom, toto dielko je dokonca autorovou prvou skúsenosťou so strihaním videa.

Hoci sa 30-ročný mladík žijúci v Poprade nevenuje fotografovaniu profesionálne, je to pre neho relax, ktorý spája s ďalšou svojou vášňou – prírodou, horami a milovanými Tatrami. Obzvlášť ho fascinuje fotenie počas noci v odľahlej prírode alebo vysoko v horách, kedy mu robí spoločnosť aj 25 – 30 kilový batoh s potrebným fotografickým príslušenstvom. Vďaka nemu môže realizovať videosekvencie vyskladané zo stoviek fotografií (25 fotiek/s), čo sám Vlado považuje za časovo i technicky veľmi náročné. Samozrejme, pri každom takomto „výlete“ hrá veľmi dôležitú úlohu počasie, kvôli ktorému sa fotograf domov často vrátil i s prázdnou kartou, ale ako tvrdí on – s čistou hlavou.

tatry

Vlado má za sebou i množstvo vtipných príhod, s ktorými sa podelil i s nami. „Raz som si rozložil celú zostavu, všetko nastavil a čakal na vychádzajúci mesiac. Popri tom som sa však venoval aj iným veciam a zabudol som, že som si na objektív nasadil krytku. Až po trojhodinovom fotení a čakaní som zistil, že som vlastne nafotil len 800 čiernych fotiek nasadenej krytky.“ Počas nočného fotenia väčšinou spí, preto mnohokrát ani netuší, čo sa okolo neho deje a zistí to až doma, keď si prezerá jednotlivé zábery.

„Pri foteni Tatier z poľskej hranice som takto zistil, že niekoľko minút nado mnou sedela na suchom strome sova, ktorá sa dvakrát vrátila pozrieť, či tam to čudo ešte stále leží.“ :D

tatry1

Autor Tatras, symphony of the nigh už stihol spolupracovať aj s našim popredným dokumentaristom Tomášom Hulíkom (jeho fotky medveďa hnedého sme vám priniesli TU), a to na filme Cesty Slovenskom, ktorý obsahuje dychberúce zábery našej krajiny a na najnovšom Tomášovom filme Divoké Slovensko. Rovnako sa tak môže pochváliť i spoluprácou so slovenským esom Paľom Barabášom na jeho treťom a štvrtom pokračovaní Príbehov tatranských štítov.

A teraz si už pozrite nádherné zábery Tatier, ktoré Vlado nazbieral na svojich nočných výjazdoch. Ukážte ich každému, komu sa budete chcieť pochváliť svojou rodnou vlasťou! :)

Zábery z backstageu fotenia v Tatrách:

DSC_0076 DSC_1449 DSC_0102 DSC_0186 DSC_0667Foto: Vimeo, Vlado Šifra