Hovorí sa, že hokej je hra pre tvrdých chlapov. Na ľade dochádza k fyzickým súbojom často nielen za hranicou pravidiel, ale aj zdravého rozumu. To, čo sa dialo v stretnutí medzi Coloradom a Detroitom, sa však dá nazvať ako totálne šialenstvo!

Je to už síce 21 rokov, no fanúšikovia na to stále spomínajú, akoby to bolo včera. Bili sa úplne všetci vrátane brankárov a krv striekala všade naokolo. Išlo o pomstu za play-off z predchádzajúcej sezóny, kedy Colorado vyradilo Detroit a nakoniec získalo Stanleyho pohár. V šiestom zápase série si vtedy Claude Lemieux vyšliapol na Krisa Drapera a nárazom o mantinel mu prerazil čeľusť, zlomil lícnu kosť, tiež nos, a vyrazil niekoľko zubov. Samozrejmosťou bol otras mozgu a predčasný koniec sezóny pre Drapera.

Claude Lemieux vs Kris Draper

Na pomstu čakali hráči Detroitu skoro rok. 26 marca 1997 do detroitskej Joe Louis Areny zavítalo Colorado. Odplata mohla prísť skôr, no v prvých dvoch vzájomných zápasoch tej sezóny Lemieux nehral. Každý cítil, čo sa bude diať a že výbuch nervozity, ktorá visela vo vzduchu, je len otázkou času. Pomsta bola to jediné, čo všetkých zaujímalo. Pred zápasom dostával Lemieux výhražné listy a celý tím Colorada strážila v Detroite polícia. Fanúšikovia „Červených krídel“ si dokonca nechali vyrobiť aj tričká, ktoré avizovali odplatu.

Pred koncom prvej tretiny sa do seba pustili Peter Forsberg (Colorado) a Igor Larionov (Detroit). Táto bitka odštartovala šialené besnenie, ktoré nedovolilo tímom ani dokončiť prvú dvadsaťminútovku. Na samotného Lemieuxa si trúfol Darren McCarty, ktorý za Draperom po zranení chodil do nemocnice každý deň. Zápas sa však nakoniec dohral, keď v ňom Detroit dokázal vyrovnať z 3:5 na 5:5 a v predĺžení rozhodol práve McCarty. Tieto dva tímy sa neskôr opäť stretli vo finále konferencie. Tentokrát však triumfoval Detroit, ktorý v ďalšom kole porazil aj Philadelphiu a ziskom prvého Stanley Cupu od roku 1955 dokončil dokonalú pomstu.

Colorado vs Detroit bitka 1997

Zdroj: Theplayerstribune.com | Foto|Video: Twitter, YouTube