Určite to poznáte. Žabomyšie vojny medzi východom a západom sú na programe azda každý deň. Samostatnú kapitolu tvoria súboje Košice vs. Bratislava, teda metropola východu s hlavným mestom štátu. Prečo je ale tomu tak? Prečo sa nedokáže rozlohovo malá krajina, akou Slovensko je, spojiť a nerozdeľovať sa podľa krajov? Bratislavčanom sa nepáči ukrajovanie z plochy vlastného mesta, uberanie pracovných miest, uberanie študijných miest východniarmi, ale ani prízvuk občanov z východu republiky, ktorí sa rozhodli do hlavného mesta vycestovať z akéhokoľvek dôvodu. Východniarom v Bratislave sa nepáči štýl, ako s nimi miestni jednajú. Nepáčia sa im častokrát nevýhodné pracovné podmienky, znevýhodňovanie voči domácim ako i vzdialenosť od domova.

V prípade súboja Košíc s Bratislavou ide skôr o akési súboje prestíže. Obe mestá sú totiž v rámci Slovenska nadštandardom napríklad v možnostiach pracovných a študijných miest či v možnostiach kultúrneho alebo športového vyžitia. Práve šport môže byť jedným z dôvodov, prečo tieto nezmyselné porovnávania vznikajú.

KE1

Áno, obe mestá v niečom vynikajú. V prípade Košíc môžeme hovoriť o najúspešnejšom hokejovom klube Slovenska v rámci domácej súťaže ako i niekdajšej česko-slovenskej federálnej ligy. Bratislava sa zasa môže popýšiť najúspešnejším futbalovým klubom Slovenska. Mestá z opačných koncov štátu majú každoročne čo povedať aj vo vodnom póle, florbale, ale i iných športoch. Košice v Európe nepochybne vynikajú aj ženským basketbalovým klubom, ktorý v domácej súťaži už 12 sezón v rade neokúsil trpkú chuť prehraného finále.

K BRATISLAVE MÁM VYVÁŽENÝ VZŤAH. ŠTUDOVALA SOM TAM STREDNÚ ŠKOLU.

Na tento problém sa pozreli aj chlapci z youtuberského kanálu Ahoj Slovensko, ktorí zavítali do Košíc. Miestnych obyvateľov sa pýtali, aký názor majú na spor Košice vs. Bratislava, respektíve, či ho vôbec vnímajú.

Myslím si, že tí inteligentnejší sa takýmito vecami nezaoberajú. Je jedno, či ste z košíc, alebo z bratislavy.

Odpovede boli rôznorodé. Viacerí nechápu, prečo sa podobné súboje zakladajú. Nájdu sa ale i takí, ktorí v nich plánujú pokračovať. A majú na to veru svojské dôvody.

Bratislavčania sú namyslení. Tu sú ľudia lepší i vďačnejší.

Tak či onak, pravda je vždy kdesi uprostred. Faktom ostáva, že obe mestá majú svojim obyvateľom, ale i prisťahovalcom čo ponúknuť. Je ale smutné, že Slovensko sa neuberá cestou vyspelejších štátov, ktoré podobné problémy riešiť nemusia. Zdravá rivalita tak prerastá častokrát až do zbytočného osočovania z oboch strán, čo Slovensku rozhodne dobré meno nerobí.

KE2

O týždeň sa dočkáme pokračovania seriálu Východ vs. Bratislava, tentokrát zavítajú chlapci z Ahoj Slovensko do hlavného mesta, kde sa budú pýtať na východniarov.

Zdroj, zdroj obrázkov: Youtube