Predstavte si, že si vykračujete po lese a odrazu na vás z krovia vyskočí dvestokilový maco. Väčšina z nás by sa asi od strachu po… kakala.Medvede sú u nás jednoducho doma, preto nemusí byť stretnutie s touto šelmou vôbec nereálne. Najväčšia pravdepodobnosť, že sa nám pripletú do cesty, je v pohoriach Malej a Veľkej Fatry, Nízkych a Vysokých Tatier, Poľany a Kremnických vrchov. Odborníci tvrdia, že medveď sa človeku väčšinou vyhýba, má veľmi dobre vyvinutý čuch a o stretnutie s nami nemá záujem. Pravda, nie vždy nás dokáže rýchlo a včas zaregistrovať, preto by sme v krajine, kde sa vyskytujú medvede, mali robiť čo najväčší hluk a dať im tak najavo, že sme nablízku.

Keď sa však mohutnej šelme predsa len ocitneme zoči voči, rady sú jednoznačné: žiaden krik a žiadne prudké pohyby, ktoré by maca mohli vyprovokovať. Buď treba zostať pokojne stáť a podľa možnosti pomaly ustupovať dozadu, alebo si ľahnúť na zem, schúliť sa do klbka a rukami zopnutými na zátylku si chrániť hlavu. Návštevník lesa vo Švédsku zrejme odporúčania odborníkov nečítal, pretože pri stretnutí s medveďom zareagoval celkom inak. Pozrite si video a uvidíte, ako to dopadlo.

Zdroj: youtube

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Mia
Riadim sa heslom ,,Ži a nechaj žiť". Ako každý správny Vodnár potrebujem slobodu, neznášam mantinely a obmedzenia každého druhu. Svoj vesmír si neviem predstaviť bez rodiny, priateľov, psa, prírody, kníh, dobrej kávy, postele a počítača. Ak by nebol počítač, postačí aj pero a papier.