Partička nadšencov fyziky Veritasium spravila zaujímavý experiment. Jeho výsledok? Budete sa čudovať!Napadlo vám niekedy, či sa dá basketbalová lopta tresnúť o zem tak silno, až by praskla? Určite dá, no museli by ste vyvinúť naozaj veľkú silu. Nadšení Youtuberi, ktorí si hovoria Veritasium, totiž hodili loptu z priehrady, ktorej výška bola 126,5 metra. Výsledok? Lopta prežila. Zaujímavejšia však bola dráha jej letu.

Keď loptu len pustili, padala nekontrolovateľne smerom nadol. Vzdušné prúdy premenili trajektóriu pádu na akúsi nepravidelnú špirálu. Pri druhom pokuse však loptu zatočili smerom vzad, pustili ju takzvaným backspinom a pád vyzeral úplne inak.

Tento fyzikálny jav sa nazýva Magnusov jav a je pomenovaný po nemeckom fyzikovi Gustavovi Magnusovi. Môže napríklad aj za to, že futbalisti dokážu kopať loptu v dosť šialených oblúkoch. Ak by loptu zhodili takzvaným topspinom, teda zatočili loptu smerom vpred, mala by letieť priamo k zemi a nabrať poriadnu rýchlosť. Takto by už zrejme praskla.

Foto: Youtube.com