Určite to poznáte. Žabomyšie vojny medzi východom a západom sú na programe azda každý deň. Samostatnú kapitolu tvoria súboje Košice vs. Bratislava, teda metropola východu s hlavným mestom štátu. Prečo je ale tomu tak? Prečo sa nedokáže rozlohovo malá krajina, akou Slovensko je, spojiť a nerozdeľovať sa podľa krajov? Bratislavčanom sa nepáči ukrajovanie z plochy vlastného mesta, uberanie pracovných miest, uberanie študijných miest východniarmi, ale ani prízvuk občanov z východu republiky, ktorí sa rozhodli do hlavného mesta vycestovať z akéhokoľvek dôvodu. Východniarom v Bratislave sa nepáči štýl, ako s nimi miestni jednajú. Nepáčia sa im častokrát nevýhodné pracovné podmienky, znevýhodňovanie voči domácim ako i vzdialenosť od domova.

V prípade súboja Košíc s Bratislavou ide skôr o akési súboje prestíže. Obe mestá sú totiž v rámci Slovenska nadštandardom napríklad v možnostiach pracovných a študijných miest či v možnostiach kultúrneho alebo športového vyžitia. Práve šport môže byť jedným z dôvodov, prečo tieto nezmyselné porovnávania vznikajú.

Áno, obe mestá v niečom vynikajú. V prípade Košíc môžeme hovoriť o najúspešnejšom hokejovom klube Slovenska v rámci domácej súťaže ako i niekdajšej česko-slovenskej federálnej ligy. Bratislava sa zasa môže popýšiť najúspešnejším futbalovým klubom Slovenska. Mestá z opačných koncov štátu majú každoročne čo povedať aj vo vodnom póle, florbale, ale i iných športoch. Košice v Európe nepochybne vynikajú aj ženským basketbalovým klubom, ktorý v domácej súťaži už 12 sezón v rade neokúsil trpkú chuť prehraného finále.

Pred týždňom sme vám priniesli článok o tom, že sa v Košiciach uskutočnil prieskum medzi tamojšími obyvateľmi, ktorí sa vyjadrovali k Bratislave. Postarali sa oň chlapci z youtuberského kanálu Ahoj Slovensko, ktorí zavítali do metropoly východu. Košičanov sa pritom pýtali, aký názor majú na spor Košice vs. Bratislava, respektíve, či ho vôbec vnímajú.

12

Mám veľmi veľa priateľov z východu a tí sú v pohode. Neseparujem to na východ a západ.

Po týždni sa situácia zmenila a podobný prieskum sa uskutočnil aj v uliciach Bratislavy. Podobne, ako v najväčšom meste východného Slovenska, aj tu odzneli rôznorodé názory.

Východniari môžu byť radi, že tu pracujú. Stále ale majú nejaké problémy.

Tak či onak, pravda je vždy kdesi uprostred. Faktom ostáva, že obe mestá majú svojim obyvateľom, ale i prisťahovalcom čo ponúknuť. Je ale smutné, že Slovensko sa neuberá cestou vyspelejších štátov, ktoré podobné problémy každodenne riešiť nemusia. Zdravá rivalita tak prerastá častokrát až do zbytočného osočovania z oboch strán, čo Slovensku rozhodne dobré meno nerobí.

Východniari sú úžasní ľudia. Zrejme lepší ako my.