Predstavte si moment, kedy sa náhodne potápate pri izraelskom pobreží a zrazu sa vám naskytne pohľad na rímsku loď zo 4. storočia. Prídete bližšie a zistíte, že potopené plavidlo vo svojich útrobách ukrýva nepredstaviteľné bohatstvo. Práve takýto husársky kúsok sa dvom amatérskym potápačom skutočne podaril. Amatérski potápači svoj objav extrémnej hodnoty okamžite oznámili izraelskému archeologickému ústavu, ktorý na miesto vyslal odborníkov. Tí zistili, že okolo hrdzavej kotvy sa nachádzajú historické sošky, nádoby a zlaté mince. Práve tieto mince by pritom mali byť najhodnotnejšími predmetmi, aké kedy izraelské vody ukryli. Pochádzať totiž majú ešte zo 4. storočia nášho letopočtu, z čias vlády západorímskeho cisára Konštantína.

Medzi zaujímavé predmety patrí tiež dvojica bronzových lámp s vyobrazením rímskeho nepremožiteľného boha Slnka. Riaditeľ archeologického inštitútu Jakob Sharvit zvláštnu zhodu náhod pochopiť nedokáže. Izrael totiž pred rokom objavil ďalšiu, podobnú potopenú loď. V tom prípade ale išlo o mladšie plavidlo pochádzajúce z 11. storočia. Podľa Sharvita ide o najvýznamnejší objav Izraela za posledných 30 rokov.

Zdroj: Youtube.com | Foto: Youtube.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Lukáš
Normálny slovenský chalan, ktorý sa snaží užívať si každú sekundu svojho života. Medzi jeho záľuby patrí napríklad šport ale aj kultúra. Nebojí sa spraviť si srandu z čohokoľvek, ani sám zo seba.