Vianoce, sviatky radosti a pokoja. Vraví sa v reklame a všade, kde treba na Vianociach zarobiť. Samozrejme, tešíme sa z toho, že si oddýchneme od bežného života, strávime čas s blízkymi. Pozrime sa však na najkrajšie sviatky v roku aj v trošku inom svetle.Ozdoby, ozdoby, všade samé ozdoby

Prídete jedného chladného decembrového večera z práce a hneď pri vchodových dverách sa vám niečo nezdá. Menovka oznamujúca pána domu je náhle zakrytá akousi lesklou hlúposťou obsahujúcou ihličie, šišku, trblietky a umelý sneh. Predýchate úvodnú facku, pokúsite sa vyslobodiť vašu menovku zo zajatia čečiny, no neúspešne. Vzdáte to, otvoríte dvere s nádejou, že ošiaľ nezasiahol aj interiér. Márne. Vstúpite do Santovej dedinky prekliatych. Všade navôkol kopa umelého ihličia, všade lesklé gule, všade zvončeky, šišky, mašle a sviečky. A vám sa chce náhle vracať. Rozpamätáte sa a uvedomíte si, že vás v Santovej čiapke víta vaša partnerka a v ruke drží imelo. Úsmev od ucha k uchu, úplne posadnutá sektou vianočných dekoratérov. Ostáva vám iba pochváliť tú nádheru a dúfať, že v chladničke nájdete niečo, čím tento ošiaľ zapijete.

vian 2

Darčeky, situácia sa zhoršuje

Celý rok nenápadne dostávate signály obsahujúce o vytúženom darčeku vašej polovičky. Vy by ste darčeky najradšej vybavili novou hernou konzolou, obrovskou plazmou a dvoma ovládačmi. Nie, také jednoduché to nebude. Strávite hodiny, priam dni v nákupných centrách. Znovu ste si to nechali na poslednú chvíľu tak, ako všetci. Situáciu nijako nevylepšujú ani šoféri v podzemných garážach, ktorí sú za volantom zrejme prvýkrát. Keď sa už vysomárite z parkoviska a vstúpite do mekky nákupov, zistíte, že ste ako vyhodený v strede lesa. Netušíte kam, netušíte čo. Spomínate na krásne časy z detstva, keď sme písali listy Ježiškovi a nikto nemusel vymýšľať, čo kúpiť pod stromček. Strategicky navštívite klenotníctvo, tým nepokazíte nikdy nič. Okrem stavu svojho účtu. Prejdete okolo elektra a tajne dúfate, že by jej nová konzola mohla urobiť radosť,… Dobre tak nie, ale tá predstava ako prvý a druhý sviatok vianočný strávite drtením novej NHL-ky, … Ok, späť k realite. Takto budete blúdiť do úplného vyčerpania seba i stavu účtu a domov sa vrátite zničení, ovešaní taškami. Ostáva len dúfať, že ste včera nevypili všetky zásoby alkoholu.

Jedlo, kopa jedla, celoročné cvičenie vyjde na zmar

Prešiel už takmer rok od novoročného predsavzatia. Schudnete, dáte sa na leto do formy a už z nej nepoľavíte. Ak sa to náhodou aj podarilo, ak ste si odopierali celý rok všetky kulinárske pôžitky, vedzte, že teraz je tomu koniec a vy sa vrátite do starých koľají. Je jedno, či navštívite mamu, svokru, frajerku, či len budete doma s manželkou. Všade budú číhať tisícky kalórií v podobe koláčov, šalátov, kaprov, fit lososov. Budete si čerpať starú dovolenku, hniť doma, nikam sa vám nechce. Čo budete robiť? No predsa jesť. Zapijete to pivom alebo vínom, prípadne colou a staré dobré pivné brucho sa vracia rýchlosťou svetla. O pár týždňov ďalšie predsavzatie a ďalšie hodiny potenia sa v posilke. Stále dookola, každý jeden rok.

vian 3

Nuda, že by ste sa aj do práce vrátili

Dvadsiatehodruhého decembra triedite maily, upracete stôl, spravíte si kávu, deň ubehne.

Dvadsiatehotretieho decembra si spravíte kávu, vypočujete šéfov predsviatočný príhovor, skočíte na obed, vypijete kávu a počítate nekonečné hodiny do odchodu. Po príchode domov vás čaká vytriezvenie z dočasnej eufórie z ukončenia pracovného roka. V televízií samé romantické a vianočne ladené hovadiny, žiadna akcia, žiadna krv, šport akoby na mesiac umrel. Tú komédiu ste videli dvadsaťkrát, tamtú dvadsaťjeden. Mohli by ste si zájsť do krčmy na jedno orosené. Nemohli! Ešte aj tá prašivá putika je zavretá kvôli sviatkom. Môžete akurát tak rezignovať a urobiť si ďalšie čiarky pri názvoch komédií, prípadne si zdriemnuť.

Šťastné a veselé, Slovak Man :)!