Prestížna Harward University už v roku 2002 spustila špeciálny projekt, ktorý mal určiť stupeň rasizmus vo svete. Tvorcovia chceli zistiť, v akých krajinách je najvyššie percento “rasistov”. Slovensko sa zaradilo medzi lídrov, Česko ho dokonca vyhralo. Čitatelia sa však z výsledkov prieskume smejú. Prečo?Grom ankety bolo zodpovedanie “bielych” Európania na viaceré otázky týkajúce sa ľudí negroidnej rasy, ako napríklad “Cítite sa v bezpečí, ak je pri vás černoch?” alebo “Viete si predstaviť, že by vo vašej blízkosti žili černosi?”.

Mapa zobrazujúca výsledok (najviac rasistické krajiny sú tmavo červené, najmenej bledo modré)

Ľudia sa však výsledkom prieskumu absolútne vysmiali a na Facebooku pripojili k mape rasistických krajín trefné komentáre:

Najrasistickejším na celom prieskume je to, že je určený len bielym. Veď rasizmus je nenávisť alebo odpor voči inej rase, teda aj černoch môže nenávidieť belocha.”

“Tvorcovia prieskumu zrejme celkom zabudli na iné rasy, akoby boli ľudia “len bieli a čierni”.

“Hoci sa tohto prieskumu zúčastnilo niekoľko miliónov ľudí, stále to bolo sotva jedno percento populácie. A čo je jedno percento?”

Ohlasy Slovákov a Čechov hovoria jasnou rečou: ,,Nevieme, koľko ľudí z našich krajín hlasovalo, no sme si istí, že sa tu prakticky nič rasistické nedeje. Nie sme v USA či iných krajinách, kde bolo vyvraždených a zotročených množstvo černochov. A keďže u nás skutočne veľa občanov tmavej pleti nežije, nemôžme ich nenávidieť,” napísal komentujúci, ktorý nezabudol dodať, že skôr by sme sa mohli rozprávať o opačnom rasizme, veď “bieli” zvyčajne nie sú tí, ktorí prehlasujú, že sú hrdí na svoju rasu.

Zdroj: Project implicit | Foto: muslimmatters.org

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba