Upozornenie: Tento článok nie je určený pre vegánov a citovo labilných ľudí, ktorým robí problém pohľad na mŕtve malé prasa vo výklade.Tak hneď pre začiatok, aby sme boli všetci v obraze – istá slovenská umelkyňa menom Hula (áno, ani ja som o nej v živote nepočul) bola nakupovať v nemenovanom obchode (ktorého názov je totožný s pomenovaním mestskej podzemnej železnice) a z toho, čo videla, zostala v obrovskom šoku. Mŕtve malé prasiatko vákuovo zabalené vo fólii! Tu je prepis jej statusu na sociálnej sieti:

“Ospravedlňujem sa, zrejme nie ste u mňa zvyknutí na takéto príspevky… Ale toto je už maximálne cez… Verím, že takýto pohľad aspoň viac otvorí oči, lebo je jedno, či je to v celku alebo nakrájané, je to presne to isté. Každý má právo na život a nie, preboha, skončiť zabalený vo vákuovom sáčku v regáli. Lebo máme na výber, čo bude na našom tanieri.”

hula

Slečna vegánka sa zahrala aj na zvieracieho Martina Luthera Kinga. Jej status predtým, ako prešiel zmenou, totiž obsahoval aj krátke kázanie na tému prasačí rasizmus:

“Predstavte si takto vášho psa alebo mačku. Je to úplne to isté, to, že nadradzujeme niektoré druhy zvierat nad iné, je úplne porovnateľné s rasizmom u ľudí. Každý má právo na život a nie preboha skončiť zabalený vo vákuovom sáčku v regáli. Lebo máme na výber, čo bude na našom tanieri. RIP.”

Milá umelkyňa, ja-všežravec, a teda človek, ktorý je mäso, si myslím, že to vôbec nie je “cez”. Je to úplne normálne a vy, madam, ste asi precitlivená. Pokiaľ zostaneme v reálnom a normálnom svete, v ktorom sa konzumuje mäso, tak tento spôsob balenia je úplne bežný a v poriadku. Ako, doprdele, by ste chceli inak predávať malé prasiatko? Toto prasa je polotovar určený napríklad na pečenie vcelku. Prasa nie je lego a ak ho chcem piecť vcelku, tak si ho predsa z plátkov šunky naspäť neposkladám!

Dostávame sa k druhému problému. Našej rozhorčenej vegánke možno až tak nevadí, že je prasa celé, ale skôr to, že sa nachádza v priesvitnej fólii. WTF? Čo malo mať oblečené maskáče? Každý, kto si ho chce kúpiť, má právo si ho prezrieť. Ak by predávali na tržnici brokolicu v čiernom plastovom vreci bez toho, aby ste ju mohli vidieť, určite by ste si ju nekúpili.

Celý tento nešťastný nákup sa odohral v jednom z obchodov svetového reťazca “podzemná železnica”. Tento veľkoobchod je primárne určený pre podnikateľov, ktorí chcú nakúpený tovar posúvať ďalej, resp. spracovať ho. Nie sú to žiadne potraviny alebo večierka na rohu vašej ulice. Predstavme si situáciu, že majiteľ reštaurácie-podnikateľ organizuje vo svojich priestoroch svadobnú hostinu. Mladomanželia si želali, aby jedným z chodov bolo malé pečené prasa. Preto sa majiteľ reštaurácie vyberie do takéhoto obchodu, a práve vďaka tejto forme balenia si môže byť istý, že nekúpil mačku vo vreci a vybral práve ten najlepší kus.

Čo vlastne chcela bojovníčka za práva vákuovaných prasiat svojím statusom povedať? Podľa vlastných slov chcela vyjadriť postoj súčasnému mäsopriemyslu. Skôr to však vyzeralo ako kázanie o tom, čo je správne a čo nie. Chceš jesť mäso? Daj si. Nechceš jesť mäso? Nejedz, ostane viac pre nás. Vadí ti pohľad na vákuovo balené jedlo? Tak sa nepozeraj a nemoralizuj.

A aby som nepôsobil ako bezcitný zmrd, musím podotknúť, že neznášam týranie zvierat. Je jedno, či ide o psa, mačku alebo o “špinavé” malé prasa. Toto je však iný prípad, zabíjanie na jatkách sa robí čo “najhumánnejším” spôsobom a zvieratá to majú pomerne rýchlo za sebou. Nikto nemá záujem ich týrať alebo predlžovať ich smrť.

Mám pocit, že niektorí vegáni sú ľudia, ktorí sa nevedia nikam zaradiť (nehovorím o tých, ktorí si túto cestu vybrali z určitých zdravotných dôvodov) a majú potrebu niekam patriť, vyčnievať z radu, byť zaujímaví, IN alebo fresh. Človek sa živí mäsom a ostatnými živočíšnymi produktami od nepamäti, tak prečo by s tým mal kvôli nejakému “módnemu” trendu prestať? Ľudia proste jedli mäso, mlieko, vajcia či syry vždy. Preto, milí vegáni, nechajte nás všežravcov jesť mäso v akejkoľvek forme a svoju “osvetu” si nechajte pre seba. My vám naše rezne tiež neponúkame.

Zdroj: Manmagazin.sk | Foto: Facebook, Giphy.com