Napadlo vám niekedy, ako veľmi dokáže dobre vyrozprávaný príbeh ovplyvniť nežné stvorenia? Vedci sa vo výskume zamerali na výrečnosť oboch pohlaví a ako ich rozprávačský talent vplýva na príťažlivosť toho druhého. Experiment s dobrovoľníkmi ukázal, v akej veľkej miere dokáže dobrý rozprávač zaujať ženu a ako ona takého muža vníma. 

Fyzickú príťažlivosť opačného pohlavia sa vedci John Donahue a Melanie Greenová rozhodli vyhodnotiť pomocou rôznych experimentov. Na základe krátkych informácií o živote toho druhého, jeho fotografií alebo schopností rozprávať zúčastnení uvádzali, či by si s danou osobou vedeli predstaviť rande, priateľstvo či dokonca dlhodobý vzťah.

Čo priniesli výsledky?

Mužov podľa výskumu viac zaujíma samotný výzor ženy a jej vek, teda, či je preňho dostatočne fyzicky príťažlivá. Experimenty dokázali, že muž sa pri výbere partnerky nezameriava na to, či dokáže zaujímavo rozprávať. U žien je to však inak. Pútavo hovoriaci muž má u nich oveľa väčšie šance na dlhodobý vzťah a taktiež na ne pôsobí atraktívnejšie. Výsledky ukázali, že ženy takýchto pútavých rozprávačov vnímajú ako dobrých vodcov v živote, potenciálnych otcov svojich deti alebo ako niekoho s vyšším spoločenským postavením. Ženy oceňujú mužov, ktorých považujú za úspešných a práve tento ich úspech sa podľa nich skrýva aj za rozprávačskými schopnosťami.

A prečo muži nevyhľadávajú ženy, ktoré majú dobre podrezaný jazyk? Nuž preto, že o výrečné ženy veľmi nestoja, v spoločnosti aktívnych žien sa totiž cítia ohrození.

Zdroj: Nymag.com | Foto: Depositphotos.com