Zdá sa, že život na Zemi, aký sme ho poznali doteraz, by sa mal zmeniť. Za všetko bude môcť zrážka dvoch galaxií, ktorej sa podľa slov odborníkov nemáme najmenšiu šancu vyhnúť. Nepôjde pritom o žiaden nevinný stret dvoch rozličných svetov.Vedci nazvali proces približovania galaxie Andromeda k našej galaxii pomenovaním „vojna“. Už toto jednoduché slovíčko pritom naznačuje, že planétu Zem nemusí čakať nič príjemné. Napokon, zrážka s cudzou galaxiou približujúcou sa k nám rýchlosťou 402 336, ktorej sa nevyhneme a na ktorú ľudstvo v neposlednom rade nie je vôbec pripravené, znie dosť desivo.

Na obrázku je súčasný pohľad zo Zeme. Pri dokonalých podmienkach môžeme „neďaleko“ Mliečnej dráhy zahliadnuť Andromedu.
Práve teraz je Andromeda od Mliečnej dráhy vo vzdialenosti 2,5 milióna svetelných rokov. Keď sa dve galaxie zrazia, dostanú sa do kataklyzmatického „tanca“, ktorý spôsobí ich spojenie.

Vedci sa domnievajú, že planéta Zem bude schopná túto kolíziu „prežiť“, avšak v tejto chvíli je len veľmi ťažké predpokladať v akom stave. Je však vysoko pravdepodobné, že život na Zemi už nikdy nebude taký ako pred najväčšou zrážkou v histórii planéty a Andromeda tu zanechá skutočnú skazu. Na druhej strane, obyvateľstvu má tento stret dvoch kolízií priniesť doposiaľ nevídané nebeské divadlo.

Tesne pred zrážkou budú mať obyvatelia Zeme na celé divadlo nádherný výhľad. Na ľavej strane môžeme vidieť približujúcu sa Andromedu, ktorá sa prostredníctvom vzájomnej príťažlivosti spája s Mliečnou dráhou.

Našťastie, my sa zrážky galaxií obávať ešte nemusíme. Podľa slov vedcov by mal celý proces vyvrcholiť pri aktuálnej rýchlosti Andromedy a jej vzdialenosti od našej galaxie približne o 3,5 miliardy rokov. Ak by ste si proces približovania predsa len chceli pozrieť, ponúkame vám obrázky spolu s videom, ktoré vám ho detailne priblížia.

Proces spájania dvoch galaxií v plnej kráse. Andromeda už naplno zasiahla Mliečnu dráhu.
To však stále nie je koniec. „Vojna“ galaxií bude pokračovať ešte miliardy rokov až do momentu, kedy sa superhmotná čierna diera vnútri každej galaxie dostatočne priblíži k procesu zlúčenia.
Vzhľadom na to, že samotný proces spájania dvoch galaxií môže trvať až niekoľko miliárd rokov, vedci celý proces znázorňujú na podobnom úkone z roku 2009.
Práve rok 2009 bol pritom rokom úspešného spojenia dvoch galaxií.

Zdroj: Businessinsider.com | Foto: Wikipedia.com