Tabletku proti starnutiu začnú vedci testovať na ľuďoch už budúci rok. Očakávaný výsledok je, že by sme sa mali dožiť v dobrom zdraví 120 rokov!Vedci veria, že je skutočne možné zastaviť alebo prinajmenšom spomaliť starnutie a nadobro sa zbaviť tých nemilých pánov Alzheimera a Parkinsona. Možno vám to znie ako utópia, ale už teraz dokázali predĺžiť život zvieratám. Budúci rok sa dozvieme, či to zafunguje aj na nás. Podľa odhadov by mal mať sedemdesiatnik zdravotný a fyzický stav päťdesiatnika. To znie lákavo, nie?:)

Expert na starnutie profesor Gordon Lithgow z Buck inštitútu pre výskum starnutia v Kalifornii, ktorý sa tiež podieľa na výskume, sa k danej problematike vyjadril slovami ,,ak sa zameriate na proces starnutia a spomalíte ho, spomalíte tým aj choroby a patológiu starnutia ako takú. Je to revolučné, nikdy predtým sa nič podobné nestalo. Robím výskum procesu starnutia už 25 rokov a myšlienka testovať liek na ľuďoch bola skrátka nemysliteľná. Ale podľa všetkého je to vážne možné.’’

Starnutie nie je nevyhnutnou súčasťou života, pretože bunky obsahujú DNA odtlačok, ktorý si telo môže uchovať večne. Niektoré morské tvory nestarnú vôbec alebo sa vekom nestávajú slabšími a staršími. Hoci naše bunky, aby udržali telo funkčné, sa musia rozdeľovať a tým pomalšie rastú, až nakoniec úplne odumrú.

metmorfin

Vedci sa domnievajú, že tou zázračnou látkou, ktorá vie tento proces značne spomaliť, je metformín, najrozšírenejší diabetický liek – stojí tak 10 centov denne. Metformín totiž zvyšuje množstvo molekúl kyslíka uvoľňujúceho sa do bunky, ktorá nadobudne dlhšiu životnosť. Minulý rok dokonca na Cardiffskej Univerzite objavili dôkaz, že diabetickí pacienti, ktorým bol podávaný metformín, žili priemerne o osem rokov dlhšie než ostatní pacienti a dokonca aj než zdravá vzorka pacientov. Tejto štúdie sa zúčastnilo 180 000 ľudí.

Klinické testovanie na ľuďoch (TAME- Targeting Aging with Metformin) sa začne v Spojených štátoch budúcu zimu. Vedci z celej rady inštitúcií navyšujú fondy a dávajú dokopy 3000 záujemcov alias pokusných králikov. Musia byť náchylní na rakovinu, infarkt alebo demenciu a byť vo veku medzi 70 až 80 rokov. Veríme v ich dlhý život a pevné zdravie!

Podľa medzinárodných štatistík je momentálne ženský priemerný vek 82,2 roka a mužský 78,8 roka. A podľa výsledkov testovania metmorfínu na zvieratách vedci odhadujú, že by nám tento liek vedel skoro zdvojnásobiť životnosť. No nebudeme vám klamať, dali by sme si povedať. :)

zdroj: www.nzherald.co.nz