Vedci skúmajú stále viac a viac vzdialený vesmír, no prekvapovať neprestáva ani ten najbližší. Mars je (okrem Mesiaca) náš najbližší vesmírny sused a niet tak divu, že naň veľmoci plánujú už niekoľko rokov poslať astronautov. Červenú planétu mali údajne astronómovia veľmi dobre preskúmanú, ale iba mali…Na povrchu našej susednej planéty našli totižto niečo, s čím rozhodne nepočítali. Nachádza sa na ňom územie, ktoré sa podobá na švajčiarsky deravý syr. Nik netuší, ako mohli tieto diery vzniknúť, pričom ešte zarážajúcejšie je to, že na ich dne sa nachádza ľad. Tieto krátery pritom nie sú nijaké zanedbateľné bodky, ale krátery, z ktorých najväčší má priemer niekoľko stoviek metrov.

Záhadný nález sa podaril sonde MRO, ktorá skúma povrch Marsu už od roku 2006. Vedci z NASA si so spomínanými dierami zrejme ešte dlho budú lámať hlavu, pretože nič nenaznačuje, že by vznikli pádom meteoritu a ani prepadnutím sa povrchu, pod ktorým by sa nachádzala priepasť.

Zdroj: iflscience.com | Foto: Twitter

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba