Doba dinosaurov je už nenávratne preč. Zdá sa ale, že o týchto úchvatných zvieratách nevieme stále všetko. Obrovské tvory, ktoré našu planétu okupovali pred niekoľkými miliónmi rokov, ponúkajú množstvo zaujímavosti. Medzi inými sa často objavujú aj nové, doposiaľ nepoznané, druhy mohutných kostrových pozostatkov. Niektoré z nich sú dokonca tak veľké, že sa nezmestia ani do múzea.Práve to je prípad Tytanosaura, ktorý bol donedávna pre vedcov veľkou neznámou. V tejto chvíli môžeme podľa nájdených kostrových pozostatkov hovoriť o váhe 70 ton, čo je číslo, ktorým disponuje dokopy 10 slonov. Celková dĺžka Tytanosaura je 37 metrov. Tento druh dinosaurov bol podľa viacerých vykonaných výskumov bylinožravcom a svoje fyzické parametre tak využíval len pri obrane. Objavený bol ešte v roku 2014 v argentínskej Patagónii. Zaujímavosťou je, že ide len o mláďa Tytanosaura, ktorý by v dospelom veku mohol dosahovať ešte väčšie rozmery a ešte vyššiu váhu.

Podoba Tytanosaura v New Yorku bola zložená podľa 84 pozostatkov kostí, ktoré boli celkovo nájdené. Jeho realistický model je pritom vyrobený z 3D tlačených sklenených vláken a v skutočnosti neobsahuje žiadnu z originálnych fosílií. Vzhľadom na aktuálny stav skutočných kostí by bolo len veľmi ťažké, respektíve riskantné poskladať dokonalý originálny model dinosaura.

Zaujímavosťou je, že model Tytanosaura je najväčším modelom zvieraťa v americkom múzeu prírodnej histórie v New Yorku. Váhovo pritom ide o druhý najťažší exponát. Niekdajší poddruh vládcu sveta váhovo zaostáva len za modrou veľrybou. Tá je v súčasnosti s váhou 200 ton najťažším exponátom múzea, pričom sa radí aj medzi najťažšie živočíchy, aké kedy ľudstvo spoznalo.

10

Zdroj: Theverge.com | Foto: Playbuzz.com