Po dlhom boji s rakovinou pľúc sa zdalo, že Johan Cruyff tento súboj vyhrá a zotaví sa. Nanešťastie sa tak nestalo a 24. marca 2016 vo veku 68 rokov nás bývalý hviezdny holandský futbalista a tréner navždy opustil.Johan Cruyff sa narodil v holandskom Amsterdame a v drese tamojšieho Ajaxu nastupoval do roku 1974. Bol súčasťou tímu, ktorý preslávil tzv. totálny futbal a trikrát v drese Ajaxu Amsterdam vyhral Zlatú loptu pre najlepšieho futbalistu sveta, a to v rokoch 1971, 1973 a 1974. Trikrát v rade vyhral s Ajaxom Pohár európskych majstrov a v roku 1974 doviedol Holandsko až do finále Majstrovstiev sveta, kde však Holanďania podľahli Západnému Nemecku. Následne prestúpil do FC Barcelona, za ktorú ešte odohral 5 hviezdnych sezón. Po odchode z katalánskeho veľkoklubu pôsobil v celkoch Levante, Los Angeles, Washington a kariéru zakončil krátkymi pôsobeniami v Ajaxe Amstredam a Feyenoorde. Za národný tím Holandska odohral 48 zápasov a vsietil v nich 33 gólov.

Dva roky po skončení aktívnej kariéry sa začal venovať trénovaniu. Dva roky viedol svoj materský klub Ajax Amsterdam a následne stál osem rokov na lavičke FC Barcelona, kde sa mu mimoriadne darilo. S trénovaním skončil v roku 1996 pre zdravotné problémy.

V roku 1999 bol zvolený za druhého najlepšieho futbalistu 20. storočia, hneď za Brazílčanom Pelém, ale získal prvenstvo v Európe a bol zvolený za najlepšieho európskeho hráča 20. storočia. Česť jeho pamiatke.

Johan Cruyff najlepší európsky futbalista 20.storočia Johan Cruyff najlepší európsky futbalista 20.storočia Johan Cruyff najlepší európsky futbalista 20.storočia

 

Foto: Tumblr.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Tomino
Vieš jak to hovoria, len rob, to čo miluješ a už nikdy nebudeš musieť robiť. Som "pokreslený" hajzlík, ktorý sa živí tým, čo ostatní chlapi robia zadarmo. A nemusel som pri tom ani začínať v péčku pre gayov. :D