Kalendárna jar začala pred pár dňami. Vodiči, motorkári, celá premávka sa po zime akosi prebúdzajú, umyvárky praskajú vo švíkoch, pneuservisy sa pripravujú na jarnú „žatvu“. Zima je pre autá akýmsi kryptonitom, no na jar môžete škody, ktoré napáchala, zmierniť a napraviť. Poďme do toho, chlapi! 

Pneumatiky

vymena kolesa

Prezutie zimných pneumatík na letné je nutným základom jarnej prípravy. Ak žijete v oblasti, kde sneh nepretrváva do leta, neváhajte a prezúvajte. Možno to stihnete ešte pred návalom v pneuservisoch, nebudete trápiť zimné gumy počas pomerne horúcich jarných dní a ak máte štipku rozumu, aj ranné nízke teploty zvládnete.
V prvom rade si letné pneumatiky skontrolujte. Či nie sú staré, zodraté (minimum je 1,6 mm dezénu), popraskané alebo inak poškodené. Ak sú obuté na diskoch, skúste si spomenúť, či vám na jeseň autom netriaslo. Ak áno, šup do pneuservisu a vyvážiť. Finančne nenáročná operácia, ktorá vás zbaví nepohodlia pri jazde a navyše vám ušetrí náklady za neskoršiu opravu prednej nápravy. Áno správne, nevyvážené kolesá a vibrácie z nich postupne ničia časti nápravy ako čapy, tyče stabilizátora a podobne.

Ak vám kolesá menia v pneuservise, neriešite nič. Ak ste kutil a zvládate to sami, dajte si pozor na niekoľko podstatných vecí. Niektoré pneumatiky sú takzvané smerové, čiže nie je jedno, akým smerom sa točia. Obvykle bývajú označené blbovzdornou šípkou. Kolesá správne utiahnite, ideálne by bolo použiť momentový kľúč, ten však väčšina bežných domácich majstrov v garáži nemá. Ako teda utiahnuť? S rozumom. Skúste si najskôr podľa toho, ako boli zatiahnuté zimné a utiahnuť aj letné. Nie je nič horšie, ako pri defekte na ceste nevedieť povoliť koleso, lebo ste ho predtým zatiahli „na debila“. Vlastne je – stratiť nedotiahnuté koleso za jazdy. :) Potom pneumatiky stačí nafúkať na predpísanú hodnotu tlaku a hotovo.

Jarná očista

cistenie auta

Po zime je auto špinavé či už pre špinavé cesty, alebo pre vašu zimnú lenivosť. Bolo by fajn navštíviť ručnú umyvárku, aspoň raz, na jar a poprosiť obsluhu, aby vysokotlakovým čističom vystriekala aj vnútro blatníkov a podvozok. Kefová umyvárka to nezvládne dôkladne a nezbaví auto nánosov soli a špiny. Ak už idete na kefy, doprajte autu drahší program, aspoň s voskom, zaslúži si mierny wellness po zime.
Vyčistite aj vnútorné časti, ktoré sa odhalia iba po otvorení dverí, čiže prahy a okolie dverí. Samozrejme, nie prúdom vody, videli sme už všeličo. Dostávame sa k interiéru. V prvom rade vytriasť z kobercov kamienky, povysávať všetok ten bodrel po zime, naplakovať palubovku, vyvoňať, roboty na pol dňa. Výsledok stojí za to.

Čo ďalej?

Stierače. Ak sa vám stáva, že si čelné sklo neoškriabete dôkladne od námrazy, stierače môžete z najväčšou pravdepodobnosťou meniť. Tak ako my, žiaľ. Sklo môžete ošetriť tekutinou odpudzujúcou vodu, tiež sme neverili, ale pri malej intenzite dažďa vďaka nej stierače nezapnete a vidíte. Sklo opticky skontrolujte, či neschytalo v zime kamienok a nevznikli na ňom praskliny. Ak áno, menšie dajte opraviť, dá sa to. Veľké konzultujte radšej s mechanikom, tie by ste si však určite všimli aj bez nášho odporúčania.

Kvapaliny. Veríme, že počas zimy sa vám kapotu otvárať nechcelo, hoci počas mrazov sa vie motor príjemne zohriať. Skontrolujte stav kvapalín, chladiacej, brzdovej, servoolej, ale aj kvapalinu v ostrekovačoch. Nemrznúca zmes v chladiči môže pokojne fungovať v aute aj cez leto bez najmenších obáv. Kvapalinu v ostrekovačoch miňte tú, ktorú máte, potom dolievajte letnú, je lacnejšia.

Batéria. Ak ste na aute počas zimy nejazdili, skontrolujte batériu. Pri starších obsah tekutiny v nej, pri novších stačí dobitie. Viac nevymyslíte. Ak ste s batériou jazdili aj cez zimu, tak ju iba vďačne potľapkajte, najhoršie má za sebou a leto by ju zaskočiť nemalo.

Žiarovky. Pri jarnej starostlivosti o auto si skontrolujte všetky žiarovky. Malo by sa to robiť pred každou jazdou, ale, veď sami najlepšie viete. Robíme to až pred STK. Tento úkon môžete aj vynechať, príslušníci Policajného zboru vás na nefunkčné osvetlenie za príslušný poplatok radi upozornia. :)

Šťastnú cestu!