Zaujímavé, desivé, ekologické a revolučné, aj tak by sa dal nazvať koncept autobusu, ktorý počas jazdy akoby požieral ostatné vozidlá na ceste do svojich útrob.Na high-tech výstave v Pekingu bol nedávno predstavený koncept nového riešenia hromadnej dopravy vo veľkých mestách. Prvá zmienka o futuristickom autobuse sa objavila už pred šiestimi rokmi, vtedy však všetci projekt označili ako hlúposť. Pred tromi rokmi bola zverejnená obnovená verzia autobusu v animačnom videu. A dnes je tento koncept o krok bližšie k realite.

Najvyššia rýchlosť autobusu je len 60 km/h a hoci nedosahuje závratnú rýchlosť ako momentálne vyvíjaný a testovaný Hyperloop, predstavuje revolúciu  v mestskom transporte. Komfortne prepraví až 1400 cestujúcich počas jazdy po zvolenej trase. Dizajnér Song Youzhou hovorí, že tento prevratný model hromadného prostriedku dokáže ušetriť mnoho miesta na cestách a jeho výstavba je rýchla a omnoho jednoduchšia ako podzemné dráhy. Tento zvláštny prostriedok hromadnej dopravy, ktorý má kapacitu 40 autobusov, môže výrazne znížiť znečistenie a výfukové emisie.

Je ťažké predstaviť si, ako to celé funguje. Pre lepšiu orientáciu je k dispozícii krátka video ukážka, vďaka ktorej verejnosť lepšie pochopí systém jazdy autobusu, ktorý vyzerá ako pojazdný tunel. Ten na vrchu vezie v kabínkach pasažierov, no cez jeho vnútro môžu pohodlne prechádzať ostatné vozidlá na ceste.

Zdroj: treehugger, Youtube | Foto: Youtube

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Petra
Obyčajný človek neustále posúvajúci hranice svojich možností. Má však určitý strop, ktorý vraj neprekročí. Ale, ako hovorí: Nič nie je isté a preto, nikdy nehovorím nikdy, radšej volím slovíčko možno.