Nie je nič premenlivejšie ako naše sebavedomie. To, ako ponímame samých seba vo vzťahu k svetu a druhým, je veľmi podstatné. Každé veľké či nízke sebavedomie je ako optický filter, ktorým nazeráme na svet. Nie je náhoda, že sa v laickej reči uchytili také slovné frázy ako „má ružové okuliare“, „všetko vidí v tmavých farbách“ alebo „všetko je pre neho čiernobiele“. Každá časť sveta a okamih je nám daný v nejakom sebavedomí. To je krehké a mení sa ako počasie na vysokohorských štítoch.Možno sa na prvý pohľad zdá, že muži ako silní jedinci sú odolnejší voči vplyvom, ktoré premieňajú náladu. Od malička učíme chlapcov, aby neplakali, keď sa udrú a aby bojovali s celým svetom. Iste, je pravda, že ženy majú oveľa viac povolené na verejnosti vyjadrovať svoje city a emócie. Chlapi to musia akosi vydržať, pretože jednoducho sú chlapi. Ale priznajme si – to, že nemôžeme vyjadriť svoje emócie von, nás často veľmi skľučuje. Preto je chlapské povedať si narovinu, že aj vy ako muži ste na sebahodnotenie veľmi citliví. Ak máte pocit, že ste pre spoločnosť nepotrebný, pre ženy neatraktívny, nezaujímavý, v práci podávate slabý výkon a pod., nezúfajte! Renomovaný psychológ vám poradí ako ďalej. Kvalitné sebavedomie sa dá zvýšiť pomocou niekoľkých dobre mienených rád. Psychológovia roky skúmali ako proces sebahodnotenia pracuje a na základe toho, zostavili praktické rady. Je to rovnaký princíp ako s vašim autom. Najprv musíte vedieť ako motor pracuje, aby ste ho potom mohli vylepšovať.

Je pravda, že mužské sebavedomie sa z veľkej miery odvíja od toho, ako vás vnímajú ženy. Vďaka nim sa cítime byť pánmi priestoru, niekým lepším. Je to dané aj z evolučného hľadiska. Výskumy však ukázali jeden prekvapujúci fakt. Veľa mužov sa žien doslova bojí! A ešte jedna prekvapujúcejšia vec – čim je žena krajšia, tým má menej záujemcov. Predstava, že krásavica má okolo seba kopec nápadníkov, ktorí jej dvoria, je veľmi zaužívaná, ale je ide skôr mýtus. Muži si na krásne ženy netrúfajú. A to všetci aj tí, ktorí sú slabší, aj tí, ktorým príroda dopriala viac svalov alebo majú plnšie peňaženky. A ženy sú stále vychovávané k tomu, aby ich ako prvé oslovil muž. Katarína hovorí z vlastnej skúsenosti „Mám kopec kamarátok, ktoré majú problém nájsť si partnerov. A popri tom sú všetky vzdelané, slušné, pekne sa obliekajú a dbajú na svoje postavy. Sú teda pekné, ale mám pocit, že muži sa im vyhýbajú. Naopak poznám vo svojom okolí, veľa sivých myšiek, ktoré nemajú o mužský záujem núdzu. Nie som expert na ženskú krásu, ale sú určite menej pekné ako moje kamarátky. Jeden dobrý kamoš mi povedal, že muži si často dopredu povedia, že tá musí mať frajera, pretože je pekná“. Sami teda vidíte, ako to je. Ak si každý povie, že tá má frajera, tak každý od ženy ustúpi. A pritom často stačí milá konverzácia, úsmev, jemný kompliment a zaujmete ju. Treba si len trúfnuť. Tým vzbudíte záujem danej ženy, jej okolia aj ostatných mužov. Tí všetci vás budú brať ako veľmi sebavedomého a odvážneho muža, ktorý vie, čo chce a ide za tým.

Young couple in bed

Že neviete, o čom by ste mali so ženou debatovať? Iniciatívu začnite vy svojím životným príbehom. Povedzte, čo všetko ste vo svojom živote zaujímavého zažili. Len pozor! Musí to byť veľmi krátky, výstižný a zábavný monológ. Vaša vyvolená sa už nejako pripojí. Neustále sa pritom pýtajte na detaily a na jej pocity. Aby to nevyznelo, že ste vtieravý, môžete použiť slovné formulácie ako „môžem sa ťa opýtať, ako si to vtedy prežívala?“, „ako to s odstupom času hodnotíš teraz, teda ak mi to chceš prezradiť?“, „a môžem sa opýtať, čo ťa k tomu viedlo?“. Typ slovných spojení ako „môžem sa opýtať…“, „teda ak mi to chceš prezradiť“ vyjadruje vašu galantnosť a nevtieravosť. A tým, že sa opýtate na jej subjektívne zážitky, získate jej priazeň. Muži sú totiž naučení zobrazovať a všímať si faktické veci. Muž v aute vidí dokonalý stroj s tisíckami súčiastok. Žena vo všetkom vidí príbeh. Ju nezaujíma, koľko koní je pod kapotou, ale to, prečo má auto taký a taký znak.

Dôležitá rada na záver. Buďte vždy optimisticky naladený. Ak vidíme vysmiateho človeka, ktorý má určité plány do budúcna, chceme byť v jeho blízkosti. Pochmúrnym tváram sa všetci vyhýbame. Pokiaľ nemáte zrovna dobrú náladu, spomeňte si, čo všetko ste v živote už dosiahli a čo ešte len môžete dosiahnuť.

Autor: Marián P.